20 Kasım 2019 16:06

İzmir Barosu: Barış içinde çocukluklarını yaşayabilecekleri dünya mümkün

İzmir Barosu, Dünya Çocuk Hakları Günü'nde yaptığı açıklamada, "Çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan gelecek kaygısı duymadan çocukluklarını yaşayabilecekleri bir dünya mümkün" dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir Barosu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla İzmir Adliyesi binasında bulunan Çocuk Hakları Merkezi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, "Çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan, barış içinde ve güvenli bir ortamda çocukluklarını mutlu ve özgürce yaşayabilecekleri bir dünya mümkün" denildi.

Başın açıklamasını okuyan Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Avukat Ceren Bozyel, "Çocuk Hakları Sözleşmesi; yaşama hakkı başta olmak üzere; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma hakkı gibi birçok hakkı tanımlayarak devletlere, anne ve babalara, idari ve yargısal makamlara pek çok görev ve ödev yüklemiştir" dedi.

Sözleşmenin temeli kabul edilen çocuğun üstün yararı ilkesinin idari ve yargısal makamlar tarafından tam olarak anlaşılmadığını, her çocuğa tek tip elbise giydirilmek istendiğini belirten Bozyel, "Alınan tüm kararlarda, uygulanılmak istenen tüm proje, işlem ve eylemlerde öznel bir değerlendirme yapılmalı, her çocuğun özel olduğu ve ihtiyaçlarının farklı olduğu anlayışından vazgeçilmemelidir" diye konuştu.

"ÇOCUKLARI DENEK HALİNE GETİREN TÜM MODELLLERDEN VAZGEÇİLMELİ"

Bozyel, "Çocuklara kendileri gibi davranacakları özgür bir ortam verilmelidir. Katılım hakkının çocuklara tanındığından bahsedilebilmesi ancak çocukların kendilerini ilgilendiren konulardaki süreçlere etki edebilmesi imkanı sağlandığında mümkün olabilecektir. Bir günde değişen kanun, proje ve müfredatlarla çocukları denek haline getiren tüm modellerden vazgeçilmeli, yolun çocuklarla birlikte yürünmesi gerektiği kabul edilip çocukların fikirleri ve ihtiyaçları dikkate alınmalıdır" diye konuştu.

İzmir Barosu olarak Çocuk Hakları Merkezi üyesi gönüllü avukatlar ile diğer kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yaparak çocuklara hak temelli eğitimler verdiklerini anlatan Bozyel, “Yine meslek içi eğitim çalışmaları düzenleyerek alanda çalışacak meslektaşlara farkındalık kazandırılmaya çalışılmaktadır. Dava dosyalarına müdahil olmak dahil çocuklar ile ilgili her işlem ve eylemde çocuklar için mücadele edilmeye devam edilmektedir. İhtiyaç halinde herkesin kolaylıkla müracaat edebileceği İzmir Adliyesi 3.Kat B Blok'ta bulunan Çocuk Hakları Merkezi’nde avukatlarımız nöbet tutmakta ve çocuklara ücretsiz hukuki yardım hizmeti sunulmaktadır. Çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan, barış içinde ve güvenli bir ortamda çocukluklarını mutlu ve özgürce yaşayabilecekleri bir dünya mümkün! Biz hiç umudumuzu kaybetmeden çocuklarla bu yolda yan yana yürümeye devam edeceğiz” dedi.

İzmir Barosu ve İzmir Down Sendromu Derneği Gündoğdu Meydanı'nda uçurtma şenliği düzenledi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meral Akşener'den Erdoğan'a ABD ziyareti tepkisi

SONRAKİ HABER

ABD'de Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yaptırım tasarısını kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa