20 Kasım 2019 12:02

ANFA: İşçilerin maaşları verildikten sonra taşerona ödeme yapıyoruz

ANFA, işçi maaşlarının ödenmemesine ilişkin açıklama yaptı. ANFA, taşeron şirkete ödemeleri, işçi ödemelerinin dekontlarının kendilerine ibraz edildikten sonra yapıldığını belirtti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü, maaşlarını alamadığı için geçtiğimiz günlerde eylem yapan işçiler hakkında yaptığı açıklamada, taşeron firmaların çalışanlarının maaşlarını ödediğine dair banka dökümlerini getirmesinden sonra firmanın alacaklarının ödendiği bildirildi. Açıklamada, “SGK’lı olan ve tarafımıza maaşını alamadığına dair yazılı/sözlü başvuran işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için çalışılmaktadır” denildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesine hizmet veren ANFA’ya bağlı bir taşeron şirkette çalışan işçiler, iki aydır maaş alamadıkları için ANFA’nın genel müdürlük binası önünde eylem yapmıştı. İşçilerin yaptığı eylemi haber yapan gazetemize ANFA Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

Yazılı olarak yapılan açıklamada, ANFA Ankara Altınpark İşl. Ltd. Şti.'nin Ankara ili mücavir alan dahilindeki yeşil alan, park vs. bakım işinin Ankara Büyükşehir Belediyesinden ihale kapsamında üstlenilen işler olduğu belirtildi. Haberde adı geçen Ünsel İnşaat firmasının da ihale yoluyla almış olduğu iş kapsamında taşeron firmaları olarak çalıştığı belirtilen açıklamada, “Taşeron firmalar ile yapılan sözleşmelerde, taşeron firmaların istihdam ettiği işçilerin maaş vs. alacaklarını, ANFA LTD.ŞTİ.’nin kendisine yapacağı ödemeye bağlı olarak yapacağına ilişkin bir düzenleme mevcut değildir. Kaldı ki taraflar arasındaki sözleşme gereği, ANFA tarafından hakediş ödenmediği gerekçesi ile işçilerin hak ve alacaklarını ödememe hakkına sahip değildir” denildi.

ANFA'nın taşeron firmada çalışan işçilere mahkeme kararı veya taşeron firmanın SGK kayıtlı işçi listesi ve işçilere olan borcunu gösterir liste ile firmasının hakedişinden kendi nam ve hesabına kesilerek ödenmesi hususunda bir talep bulunmaması halinde ödeme yapmasının hukuken mümkün olmadığı ifade edilen açıklamada, bu durumun kamu sermayesi ile kurulmuş Belediye olması ve Sayıştay Denetimine tabi olması hasebi ile mümkün bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada, “Sözleşmemiz gereği aylık yapılan taşeron hakedişleri imzadan çıktıktan sonra, ödemeleri yapılmadan taşeron firmalarda çalışan işçilerin mağdur olmaması adına taşeron firmaların çalışanlarının maaşlarını ödediğine dair banka dökümlerini tarafımıza getirmesinden sonra, firmanın alacakları ödenmekte olup; SGK’lı olan ve tarafımıza maaşını alamadığına dair yazılı/sözlü başvuran işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için çalışılmaktadır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ticaret bakanlığı tanıtım ve ağırlamaya 40 milyon harcamış

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında polislerin mahkemeye getirilmesi talebi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa