11 Kasım 2019 13:58

İki aydır ücretlerini alamayan işçiler ANFA önünde eylem yaptı

Ankara Büyükşehir Belediyesine hizmet veren ANFA, 2 aydır işçi ücretlerini ödemiyor. Eylem yapan işçilere, “Belediye bize ne zaman para verirse biz de size o zaman yollayacağız” denildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesine hizmet veren ANFA işçileri iki aydır maaş alamadıkları için ANFA Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı. ANFA’dan ise işçilere “Belediye bize ne zaman para verirse biz de size o zaman yollayacağız” denildiği belirtildi.

Güvenlik ve peyzaj alanında bünyesinde birçok taşeron şirket çalıştıran ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA, işçilere maaşlarını “Belediyede para yok”diyerek yatırmıyor. ANFA bünyesinde Ünsel İnşaat’a bağlı yaklaşık 60 işçi Eylül ve Ekim ayı maaşlarını almadı. ANFA önüne gelerek maaşlarını isteyen ve dilekçe veren işçilere ise Ankara Büyükşehir Belediyesi işaret edildi.

BELEDİYEDEN İŞÇİLERE PARA YOK AMA TAŞERON ŞİRKETLER KAR EDİYOR

Taşeron olarak çalışan ve gazetemize konuşan bir işçi kendisinin atanamayan bir öğretmen olduğunu ifade ederek ANFA’nın Mayıs ayından beri maaşlarını parça parça verdiğini Eylül ayından itibaren ise hiç maaş alamadıklarını söyledi. ANFA’dan yetkili bir ismin kendilerine “Belediyede para yok. Belediye bize verirse biz de şirketinize yatıracağız” dediğini ve kendilerinin 70 gündür maaş almayı beklediklerini belirtti. ANFA’nın bir önceki belediye döneminde de maaşları tam yatırmadığını ve buradaki yaşayan işçilerin hep sorun yaşadığını dile getiren işçi, “Taşeron şirketler ANFA’ya bilerek giriyor çünkü buradan çok paralar kazanıyor. Ancak Ankara’da maaşlarını alamayan birçok taşeron işçi var. Çalışan insanların durumu çok kötü ve alacakları paraya çok ihtiyaçları var. İşin garibi, eğer parayı yatırırlarsa yine tam yatırmayacaklar ve bunu açıklıkla söylediler. Eğer bu ay para yatarsa Eylül ayınınkini alacakmışız. Her şey yolunda giderse Ekim’in maaşını Aralık’ta, Kasım’ınkini de Ocak’ta alacağız” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zonguldak'ta maden ocağında göçük yaşandı: 3 madenci yaralandı

SONRAKİ HABER

Tez-Koop-İş Başkanı Haydar Özdemiroğlu: Tepkisiz bir Türk-İş istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa