20 Kasım 2019 04:49

Kadınlar, istismarcıların affına yönelik girişimlere tepkili

“Çocuğun istismarcısıyla evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesi” hükmünün 2. yargı paketinde yer alacağı öne sürülüyor. Bu hükmün istismarı meşrulaştıracağını belirten kadınlar duruma tepkili.

(Fotoğraf: Melahat Balkaya)

Paylaş

Melahat BALKAYA
İzmir

Hazırlıkları süren ikinci yargı paketinde birçok suç grubundan cezaevine girenlerin hapis yatacağı sürelerde indirime gidilecek. Paketin içerisinde daha önce gündeme gelen ancak kamuoyundan yükselen tepkilerin ardından geri adım atılan, “Çocuğun istismarcısıyla evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesi” hükmünün de yer alacağı öne sürülüyor.

Yargı paketine gireceği öne sürülen yeni düzenleme ile çocuğun “birlikte olduğu” kişi ile arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması durumunda ve evlilik halinde hükmün ertelenebileceği iddia ediliyor. Muhalefet ve kadın örgütleri, bu düzenlemenin istismarı meşrulaştıracağını ifade ederek karşı çıkıyor. Bayraklı’nın Yamanlar Mahallesi’nde yaşayan kadınların konuya dair görüşlerini aldık.

Bir kamu kurumundan emekli olan Ayşe Alım, böyle bir düzenlemenin akıl dışı olduğunu, çocukların evlendirilmesinin değil okutulmasının gerekli olduğunu vurguladı. İstismara uğramış çocukların psikolojisinin daha da bozulacağını dile getiren Alım, “Çocuk o kişiyle evlendirilerek cezalandırılmış olacak. Suç işlemiş bir kişi ise ödüllendirilecek. Bu düzenleme akıl dışı. O çocuğun okutulması iyi bir yere getirilmesi gerekli. İnsan hakları giderek kötüye gidiyor. Yöneticiler çocuklara eğitim vermek, meslek sahibi yapmak ve iş bulmakla yükümlü” dedi. Bu tür uygulamalara karşı birleşmek gerektiğini belirten Alım, “Bütün kadınlar, kadın örgütleri olarak karşı çıkmalıyız” dedi. 

Mihrican Gümüş ise annesi 14 yaşında evlendirilmiş bir kadın. Küçük yaşta evliliğin zorluklarını yaşayarak gördüklerini belirten Gümüş, “Benim çocuğum yok ama olsa küçük yaşta evlendirilmesini istemem. Biz 5. sınıfa kadar okuyabildik. Ben 32 yaşında evlendim ama 16-17 yaşında evlendirilen çocukların durumu kötü. Kesinlikle bu düzenlemeye karşı çıkılmalı” dedi.  

"ÇOCULARA İYİ BİR GELECEK LAZIM"

Ev yemekleri üzerine dükkan işleten Şefika Katı, çocukların sokakta oynamaları gereken yaşta, üstelik kendilerine kötülük yapmış birisiyle evlendirilmelerinin kabul edilemeyecek bir düzenleme olduğunu dile getirdi. Devletin asıl görevinin istimarı engellemek olduğunu ifade eden Katı, “Biz çocuklarımız okusun, hayatını kurtarsın diye uğraşırken birisi gelecek istismar edecek sonra bu kişi ile evlendirilirse o kişi ceza almayacak. Eskiden köylerde de çocukları evlendiriyorlarmış kimse bilmiyordu, saklanıyordu açığa çıkmasın diye. Böyle bir zamanda böyle bir çağda bu olamaz” diyerek tepkisini dile getirdi.  

Mahalle esnaflarından Nilüfer Uygun da “Bunlar kadınları ikinci planda görmenin yansımaları. Aksine kadınların her alanda en önde olmasını isterim. İktidarın bize uyguladığı hor görme ve yok saymanın altında kadınları eve kapatma amacı var. Biz ise özgürlükçü düşünen, kadınların haklarını savunan yöneticiler istiyoruz. Anneler, kadınlar olarak sesimizi çıkarmalıyız. Kendi hakkına sahip çıkan her kadın bence evinde de ön plandadır, iş hayatında da” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ndan "Tank Palet" sorusu: Gizlediğin protokolü açıklayacak mısın?

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa