18 Kasım 2019 18:20

Lahana fiyatı üreticiyi memnun etmedi

Niğde’de lahana üreticileri fiyatların geçen yılla aynı olmasından yakındı, artan girdi fiyatlarıyla kâr edemediklerini söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Lahana üretiminde Samsun’dan sonra 2’nci sırada yer alan Niğde’de, temmuz ayından bu yana hasat sürerken, üreticiler fiyatlardan memnun kalmadı. Fiyatların geçen yılla aynı olmasından yakınan üreticiler, artan girdi fiyatlarıyla kâr edemediklerini söyledi. Temmuz ayından bu yana hasadı süren ve rekoltesiyle memnun eden lahana, 2 ila 2.5 lira arasında alıcı buluyor.

Girdi fiyatlarının yükselmesi ve lahana fiyatlarında artış olmamasıyla çiftçinin memnun kalmadığını anlatan Niğde Lahana Üreticiler Birliği Başkanı Ali Rıza Önal, “Geçen yıl 70 ila 80 lira arasında gübre alırken, bu yıl gübre fiyatı yaklaşık 130 liraya yükseldi. Üreticilerimizin ürettiği lahana fiyatı geçen yıla oranla aynı. Geçtiğimiz yıl lahananın tane fiyatı 2 ile 2.5 lira arasında gidiyordu. Bu yıl ise maliyetlerin artmasına rağmen lahana fiyatları yine aynı. Çiftçilerimiz maliyetin artmasına rağmen, ürünün fiyatının aynı olmasından dolayı dertli. Kentimizde 2018 yılında 17 bin 900 dekar alanda 109 bin 405 ton lahana rekoltesi elde edilmişti. Bu yıl ise 18 bin 240 dekar alanda ekimi yapılmış olup, yaklaşık 120 bin ton lahana rekoltesi bekliyoruz” dedi.

İLK BAHARDA FİYAT DAHA İYİYDİ

Lahana üreticisi Feridun Bayacı ise “Temmuz ayında sökümünü yaptığımız lahanalarda fiyatlar iyiydi ama şimdi ise büyük düşüş yaşadı. İlk başlarda lahanamız 3 TL ile 3.5 lira arasında satılıyordu. Ama şimdi 2 TL ile 2.5 lira arasında satılıyor. Maliyeti geçen yıl iyiydi, bu yıl ise artışlar oldu. İlaç ve gübre fiyatları iki kat arttı. Lahananın geçen yıla oranla maliyeti yüksek ama fiyatları düşük. Bu fiyatların altında da ürünlerini verenler var. Fiyatlar lahananın kalitesine göre değişiyor” diye konuştu. (Niğde/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP Sözcüsü Faik Öztrak iktidara seslendi: EYT'liler için kaynağı bulacaksın

SONRAKİ HABER

Kargo yalanıyla tuzağa düşürdüğü eşini öldüren kocaya iyi hal ve tahrik indirimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa