30 Ekim 2017 17:21

Lahana üreticisi perişan oldu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de Kaynarca ve Karamahmutlu köylerini ziyaret ederek lahana üreticilerinin sorunlarını yerinde gördü. 

Paylaş

Türkiye'nin en çok lahana üreten yerleşim birimlerinden biri olan Niğde’de lahana para etmeyince üretici perişan oldu. Geçen yıl tanesini 2 liraya sattığı lahanayı bu yıl 1 liraya satabilen üreticiler sorunlarının çözümünü istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de Kaynarca ve Karamahmutlu köylerini ziyaret ederek lahana üreticilerinin sorunlarını yerinde gördü. 

Bu yıl lahana üreticisinin umduğunu bulamadığını, lahananın simsarın eline kaldığını ifade eden Gürer, “Üretici, geçen yıl tanesini iki liradan sattığı lahanayı bu yıl bir liradan vermek zorunda bırakılmıştır. İstanbul’da 5-6 lirayı bulan lahana yerinde 1 liraya zor alıcı bulmaktadır. Üretici ciddi mağduriyet yaşamaktadır. Hükümet tarımda doğru politika üretemediği için üretici her alanda sorun yaşamaktadır” dedi

ÜRETİCİ MASRAFI ZOR KARŞILIYOR

Lahana üretiminin maliyetinin her geçen yıl arttığına dikkat çeken Gürer, üreticinin kâr payının da aynı oranda düştüğünü ifade etti. Gürer, “Lahana başına su, elektrik, yakıt, ilaç, işçi maliyeti 1 liraya yaklaşmakta olmasına rağmen ekim yapan çiftçiler maliyetini kurtaracak şekilde üretim yapıyorlar. Hükümet sadece doğrudan gelir desteği adı altında kısmi bir destek veriyor. Bu rakam üreticiyi desteklemek adına önemli bir katkı vermiyor. Lahana para etmiyor, çiftçilerin yardıma ihtiyacı var. Köylü masrafını zor karşılıyor” diye konuştu. (NİĞDE)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşte tarım politikalarının sonucu: Kırsal nüfus azalıyor

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa