16 Kasım 2019 22:50

"Göç, mültecilik ve ayrımcılık" tartışılıyor

HDK'nin Şişli’deki Kenter Tiyatrosu'nda düzenlediği “Göç, mültecilik ve ayrımcılık sempozyumu” başladı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halkların Demokratik Kongresinin (HDK) düzenlediği ve iki gün sürecek olan “Göç, mültecilik ve ayrımcılık sempozyumu”, Şişli’de bulunan Kenter Tiyatrosunda başladı. Sempozyumun yapıldığı salona Kürtçe, Türkçe ve Arapça “Dünya hepimizin evi mültecilik bir tercih değildir” pankartı asıldı.

KOÇYİĞİT: AKP, MÜLTECİLERİ KULLANIYOR

Sempozyumun açılışında konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Ortadoğu coğrafyasının yüzyıl önce cetvelle çizilerek parçalandığını, bu parçalanmışlığın hâlâ devam ettiğini ifade etti. 2011 yılında Ortadoğu’da başlayan ayaklanmalarla çizilen yüzyıllık sınırların iflas ettiğini sözlerine ekleyen Koçyiğit, emperyalist devletlerin bu ayaklanmaları boğmayı başardığını belirtti. Ayaklanmalardan sonra on binlerce kişinin göç ettiğini hatırlatan Koçyiğit, “Bu savaşın en uzunu Suriye’de oldu. Suriye’de yaşanan iç savaşta 1 milyondan fazla insan öldü, 6 milyon insan ise göç etmek zorunda kaldı. Bu göçlerin ciddi bir kısmı Türkiye’ye gelmek zorunda kaldı. AKP iktidarı ise bu durumu hem Avrupa’ya karşı bir koz olarak kullanıyor hem de Suriye’ye müdahale aracı olarak kullanıyor” dedi.

"ERMENİLER ATA TOPRAKLARINA GÖMÜLMEK İSTİYOR"

Agos Gazetesi Yazarı Patrak Estukyan da “Osmanlı ve Türkiye’de göç tarihi” başlıklı sunumunda Osmanlı devleti ve Türkiye’nin birbirine olan benzerlikleri üzerinde durdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ermenilere dair geçmişte sarf ettiği "göçebe halk" söylemini hatırlatan Estukyan, Ermenilerin sürekli işgaller ve savaşlarla ülkelerini terk etmek zorunda kalan bir halk olduğunu vurguladı. Estukyan, dünyanın neresinde olursa olsun tüm Ermenilerin en büyük dileğinin atalarının toprağına gömülmek olduğunu ifade etti. (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Edremitliler, işsizliğe ve intiharlara karşı sokağa çıktı

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda'daki yanardağ patlamasında mahsur kalan 8 kişiden umut kesildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa