16 Kasım 2019 20:51

Hasankeyf'te basın açıklaması yapan konut mağdurları gözaltına alındı

Yıkımın sürdüğü Hasankeyf'te bekar oldukları gerekçesiyle yeni yerleşkede ev verilmeyen yurttaşlar, yaptıkları basın açıklamasının ardından gözaltına alındı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Yapımı süren Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılmak istenen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te yıkım ve taşınmalar sürüyor. En az 92 kişiye, yeni yerleşkede “bekar” oldukları gerekçesiyle ev verilmedi. Mağdur edilen kişiler, seslerini duyurmak amacıyla Hasankeyf Köprübaşı'nda bir araya gelerek, basın açıklaması gerçekleştirdi.

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Polis ablukası altında yapılan açıklamada konuşan yurttaşlardan Eyüp Ağalday, ilçe merkezinde konutu kamulaştırılanlara ikamet şartı aranmadan konut hakkının tanınması gerektiğini ifade ederek, taleplerini şöyle sıraladı:

  • “Belli bir yaşa gelmiş ve evlenmemiş vatandaşlarımıza konut hakkı tanınması.
  • 21 Temmuz 2016 tarihinden sonra evlenenlere konut hakkının tanınması.
  • Kamulaştırma sahasında ticari faaliyetleri bulunan ve çeşitli nedenlerden dolayı hak sahibi olmamış esnaf kardeşlerimizin yaşamlarının insanca sürdürebilmeleri için ticari mekan hakkı tanınması.
  • Günümüze kadar hayvancılık faaliyetlerini sürdürmekte olan vatandaşlarımıza bu faaliyetleri devam ettirmeleri için barınak tahsis edilmesi."

İşsizliğe de dikkat çeken Ağalday, Hasankeyflilerin kamu kurumlarında çalışması gerektiğini söyledi.

AÇIKLAMA SONRASI GÖZALTI

Açıklanın ardından yapılmak istenen oturma eylemine izin vermeyen polis, tüm yurttaşları gözaltına aldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen yurttaşlar daha sonra serbest bırakıldı. (Batman/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan'da 17 Kasım Politeknik Direnişi'nin yıl dönümü kutlanıyor

SONRAKİ HABER

Evo Morales Arjantin'e iltica etti; Meksika Devlet Başkanına teşekkür etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa