15 Kasım 2019 17:30

HDP Sözcüsü: Ziyarette Erdoğan’ın mal varlığına dair neler konuşuldu?

HDP Sözcüsü Günay Kubilay: Mal varlığının araştırılması için senatoda bekleyen yaptırım tasarısına dair neler konuşulduğunu bilmiyoruz.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, parti genel merkezinde haftalık basın toplantısı düzenledi. MYK toplantısının sürdüğü saatlerde açıklama yapan Kubilay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretiyle ilgili şunları söyledi:

“Erdoğan’ın ABD ziyaretinde kamuoyuna yansıtılanların dışında neler konuşulduğunu, hangi gizli pazarlıkların ve anlaşmaların yapıldığını bilmiyoruz. Örneğin, Erdoğan’ın ve ailesinin mal varlığının araştırılması için senatoda bekleyen yaptırım tasarısına dair neler konuşulduğunu ve bu tasarının geri çekilmesi için Türkiye’nin ödemesi gereken diyetin ne olduğunu da bilmiyoruz. Aynı yaklaşım Halk Bankası için de geçerlidir. Erdoğan ve Trump ikilisinin basın toplantısında yaptıkları açıklamaya bakılırsa, sonuçsuz bir görüşme olduğu özellikle Erdoğan’ın umduğunu bulamadığını söyleyebiliriz. Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgalin Kobanê’ye doğru genişletilmesi için çeşitli yalanlar eşliğinde Trump’tan vize alınması amacının olduğu da anlaşılıyor. Örneğin, Erdoğan’ın ‘350 bin Kobanêli şu an ülkemizde’ sözü gerçek dışıdır. Kobanê’nin nüfusu 2011 iç savaşından sonra bölgeye sığınanlarla birlikte 200 bini geçmiyor. Kaldı ki Kobanê’de savaştan dolayı Türkiye’ye kaçanların birinci dereceden sorumlusu IŞİD, ikincisi de AKP-MHP iktidarıdır. Binlerce Kobanêli yaşadığı topraklarını terk etmeye başladığında Erdoğan’ın söylediği ‘Kobanê düştü düşecek’ sözleri hafızalarda dip diri duruyor ve biz kamuoyuna bir kez daha bunu hatırlatmak istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

What the pro-American fascist coup in Bolivia reveals

SONRAKİ HABER

Genel İş üyesi İZENERJİ işçileri ve sendikacılara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa