15 Kasım 2019 16:08

Otomobil tekeli Daimler'in "tasarruf planı"nda 1100 çalışanın işten çıkarılması var

Almanya'nın önemli otomobil tekellerinden Daimler, 2020 yılına kadar "tasarruf planı" gerekçesiyle 1100 çalışanı işten atmayı planlıyor.

Daimler AG'nin Stuttgart Unterturkheim'daki merkezi

Fotoğraf: Enslin/Wikimedia Commons(CC BY-SA 3.0)

Paylaş

Almanya'nın önemli otomobil tekellerinden Daimler, 2020 yılına kadar hayata geçirmeyi planladığı "tasarruf planı" çerçevesinde 1100 çalışanı işten atmayı hedefliyor. Tekelin yeni şefi Ola Källenius dün Londra' daki büyük hisse sahipleri ve ekonominin önünde gelen isimlerle yaptığı toplantıda, 2022 yılına kadar yaklaşık 1.5 milyar avro başta çalışanların giderleri olmak üzere, yatırım ve gelişimden kısıtlama yapılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda büyük hisse sahiplerinin kararlarıyla Daimler, anonim şirketten holdinge dönüştürülmüş ve üç bölüme ayrılmıştı.

İşyeri İşçi Temsilciliği ile yapılan anlaşmaya göre 2030 yılını kadar 'işyeri garantisi' antlaşması bunun karşılığında imzalanmıştı. Daimler'in yeni şefinin, çalışanların giderlerinin azaltılması yönündeki açıklamasına göre 1100 çalışana verilecek çıkış (menajer ve yönetim kadrosundan), erken emeklilik veya paralı çıkış şeklinde gerçekleştirilecek. Almanya'da şuan 170 bin çalışanı bulunan Daimler, böylelikle yaklaşık 1,5 milyar avro kesintiye gitmek istiyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıllarda üretimin gelişimi (yeni teknoloji) ve yatırıma dayalı giderleri de azaltmak istiyor.

300 MİLYON AVRO ÇALIŞANLARIN GİDERLERİNDEN KISITLAMA

Ayrıca Avrupa 'da üretimi yapılan kamyon, tır vb. gibi ağır vasıta araçların üretimininde de 2022 yılına kadar üretim giderlerinden 550 milyon avro ve 300 milyon avro da çalışanların giderlerinden kısıtlama yapılacağını açıkladı. İşyeri İşçi Temsilciliği'nin bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ise 'kimsenin mağdur edilmeden' bu işin çözülmesi yönünde oldu.

2019'un ilk çeyreği Alman otomobil tekelleri için parlak geçmedi. BMW modellerinin (BMW 2–BMW 7 modelleri) satışında yüzde 5 ila 29 arası düşüş yaşandı. Daimler’in bir bütün olarak binek araç satışları yüzde 5.6 geriledi. VW tekeline bağlı markalarda ise satışlardaki düşüş şöyle yaşandı; Skoda yüzde 3, VW yüzde 5, Audi yüzde 6 ve Porsche yüzde 12.

Almanya'da bünyesinde Mercedes'i de barındıran Daimler AG otomobil tekeli, BMW ve VW tekelleri geride bıraktığımız yıllarda yüz binlerce dizel motorlu aracı geri almak zorunda kalmışlardı. Bunun yanı sıra önceden üretilen yüzbinlerce dizel motor depolarda bekletiliyor ve kapitalizm için tipik olan aşırı üretim krizinin ilk belirtileri olarak değerlendiriliyor.

TESLA BÜYÜK FABRİKA KURMAYA HAZIRLANIYOR

Alman otomobil tekellerinin çoğunun işten atmaları planladığı şu dönemde sürpriz sayılabilecek bir adım, ElonMusk'ın başkanı olduğu ABD otomobil tekeli Tesla'dan geldi. Elektrikli arama üretiminde mesafe kat eden tekel, başkent Berlin yakınlarında bulunan Grünheide'de 10 bin işçinin çalışacağı bir fabrika kuracağını açıkladı. Tekelin başkanı ElonMusk tarafından yapılan açıklamaya göre, tekelin Avrupa'daki fabrikası da böylece Almanya'da olacak. “Altın Direksiyon” ödülü töreninde konuşan Musk, Almanya'daki fabrikada arabaların elektronik akülerinin, motorlarının ve montajının yapılacağını dile getirdi.

TESLA ELEKTRİKLİ OTOMOBİLDE ALMANYA PAZARIN TALİP

Bu aynı zamanda Tesla'nın elektrikli otomobilde (Elektro-Auto) Almanya pazarına talip olduğu anlamına geliyor. Alman otomobil tekelleri elektrikli otomobil konusunda istenilen düzeyde teknolojik ilerlemeyi henüz sağlayabilmiş değil. Bu konuda Tesla'nın önde olduğu belirtiliyor. Almanya'daki fabrika Tesla'nın üçüncü üretim farikası olacak. (Stuttgart/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metal işçisi yazdı: Memlekette intiharlar artarken F-35’ten bize hayır gelir mi?

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa