14 Kasım 2019 19:56

Orhan Veli, 10 kilometrelik şiirli yürüyüşle anıldı

Orhan Veli Kanık, ölümünün 69'uncu yıl dönümünde Taksim Meydanı'ndan mezarına yapılan şiirli yürüyüşle anıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat Horozcu ile Garip akımını kuran Orhan Veli Kanık, ölümünün 69'uncu yıl dönümünde şiirli yürüyüşle anıldı. Orhan Veli'yi anmak için bir araya gelenler, Taksim Meydanı'ndan şairin Aşiyan Mezarlığı'nda bulunan mezarına yaklaşık 10 kilometrelik yolu şiir okuyarak yürüdü.

1996'DAN BERİ DÜZENLENİYOR

1950 yılında hayatını kaybeden Orhan Veli için sevenleri 1996'dan bu yana her ölüm yıl dönümünde Taksim'den şairin kabrinin bulunduğu Aşiyan Mezarlığı'na yürüyor. Bugün de saat 11.00'de Taksim Meydanı'ndan başlayan yürüyüşte grup, Orhan Veli'nin çıkardığı 'Yaprak' derginin ilk sayısının taşıdı.

10 kilometrelik yol boyunca otobüs durağında bekleyenlere, esnafa ve yeni evlenecek bir çifte şiirler okundu. İki saat süren yürüyüş Aşiyan Mezarlığı'nda sona erdi.

YÜRÜDÜĞÜ YOLLARDAN GEÇEREK ANDILAR

Şair Akgün Akova, Orhan Veli Kanık'ın mezarı başında "Bugün hep beraber bir grup şiir severle, Orhan Veli severle Taksim'den, Rumeli Hisarı'na kadar yürüdük. Martıların şiir seveni var, sevmeyeni var. Biz onların şiir sevenleriyle bu yolculuğu yaptık. Yolun büyük bir kısmını bizimle birlikte giden köpeğe 'Yaprak' adını verdik. Orhan Veli ve arkadaşlarının anısı için bu adı verdik. Bu yürüyüş 24 yıldır devam ediyor. Emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu dünyada örneği olan bir şey midir bunu bilmiyorum. Biz onların sayesinde bu yolculuğu yaptık ve Orhan Veli'yi de böyle yad ettik. Şiirimizin çok büyük bir devini, bir zamanlar yürüdüğü yollardan geçerek, martılarla birlikte andıkları için katılan herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savcı Gazeteci Kibriye Evren’in tahliyesine itiraz etti

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa