12 Kasım 2019 15:43

Eskişehir'deki metal işçilerinin eylemi 8'inci gününde

Eskişehir'de 5 aydır ödenmeyen ücretleri için çadırlı eylem başlatan metal işçilerinin direnişi 8'inci gününde devam ediyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Zeytinoğlu Grubu’na ait Entil Endüstri, Halpaki Döküm ve Tarkon Makine fabrikalarında çalışan ve yaklaşık 5 aydır ücretleri ödenmeyen metal işçilerinin başlattığı çadırlı eylem, 8'inci gününde devam ediyor.

Eskişehir'de bulunan Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Halpaki Döküm ve Tarkon Makine fabrikalarında çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin, kıdem tazminatları ve 5 aydır verilmeyen ücretlerinin ödenmesi talebiyle başlattıkları eylemleri sürüyor. Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmek isteyen ancak jandarma tarafından yolları kesilen işçiler, Eskişehir kent meydanında bulunan ESPARK önünde 4 Kasım’da nöbet eylemi başlatmıştı. İşçiler, eylemlerini 10 Kasım'da Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Entil fabrikasının önüne taşıdı.

Eylemlerinin 8'inci gününde "Entil, Halpaki ve Tarkon işçileri yalnız değildir", "Haklarımız için nöbetteyiz" ve "Babalar işsiz, çocuklar aç kalmasın, fabrikalar kapanmasın hükümet göreve" pankartları açarak eylemlerini sürdüren işçiler, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üye ve yöneticileri tarafından ziyaret edildi.

8 gündür devam eden nöbete her gün farklı sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve yurttaşlar ziyarette bulunuyor. İşçiler kendilerini ziyaret edenleri bilgilendirirken, düzenledikleri forumlarda işçi sorunlarının çözümüne yönelik tartışmalar yürütülüyor.

İşçiler, önümüzdeki süreçte farklı eylemliklere imza atacaklarını belirterek, nöbetin devam edeceğini kaydetti. (Eskişehir/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KOÜ’lü öğrenciler yemekhane zammına tepkili

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa