Eskişehir'den Ankara'ya yürüyen metal işçilerine polis engeli: 32 işçi gözaltında

4 aydır ücretleri ödenmediği için Ankara'ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçilere polis, biber gazı ve copla karşılık verdi. Genel Başkan Serdaroğlu ve 3 işçi yaralandı, 32 işçi gözaltında.

24 Ekim 2019 13:42
Son Güncellenme Tarihi: 24 Ekim 2019 21:09
Paylaş

Eskişehir'den Ankara'ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçilere polis müdahale etti, 29 işçi gözaltına alındı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve 3 metal işçisi polisin sıktığı gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Daha sonra hastanedeki yaralı işçiler de ilk müdahalelerinin ardından gözaltına alındı. Birleşik Metal-İş Eskişehir Şubesi, üyelerine yaptığı çağrıyla bir kez daha sendika binası önünde toplandı ve Ankara'ya yürüyüşlerini başlattı. İşçiler Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin yakınlarına geldiğinde işçilerin önü tekrar polis ekipleri tarafından kesildi. İşçiler, geceyi Eskişehir çıkışı, Kanlıpınar, Organize Sanayi Köprüsü yakınında geçirecek.

POLİS BİBER GAZI VE COPLARLA MÜDAHALE ETTİ

Eskişehir’de Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçilere dört aydır ücretleri ödenmiyor. ESPAR önünde çadır kurarak açlık grevine başlayan işçiler, Ankara’ya yürüme kararı aldı. Sabah saatlerinde Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun katılımıyla basın açıklaması yaparak Ankara’ya yürüyüş başlatmak isteyen işçileri polis, biber gazı ve coplarla engelledi.

32 METAL İŞÇİSİ GÖZALTINA ALINDI

Adnan Serdaroğlu ve 3 metal işçisi polisin sıktığı gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı. Şube yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 32 metal işçisi gözaltına alındı.

SERDAROĞLU: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Polis saldırısının ardından Birleşik Metal İş Eskişehir Şubesi’nde basın toplantısı yapan Adnan Serdaroğlu, polisin sert müdahalesini kınadı. Polisin gazlı müdahalesinin insanlık suçu olduğunu kaydeden Serdaroğlu, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Türkiye'nin her yerinde hak hukuk mücadelesi veren bir sendika olarak bu müdahalenin Eskişehir'e de yakıştıramadığını belirten Serdaroğlu “Eskişehir'e yakışmayan, çağdaş bir şehre yakışmayan vahşi bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Ben yıllardır sendikal mücadelesi içindeyim. İnsan bir düşmana bile yapmaz. Polis memuru kimden talimat alırsa alsın insanın ağzına, gözüne kadını erkeği hiç fark etmeden zehirli gaz karışımlı gazı sıkamaz” dedi.

İŞÇİLER YENİDEN ENGELLENDİ

Serdaroğlu ve işçiler, basın toplantısının ardından Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti. İşçilerin yolu Eskişehir çıkışında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Köprüsü’nde ‘TOMA’larla polis tarafından kesildi. Serdaroğlu yaptığı açıklamada; “Bu geceyi burada geçiyoruz ve direniş çadırımızı kuruyoruz” dedi. İşçilerin bekleyişi sürüyor.

ÇAKIRÖZER: GÖZALTILARA SON VERİLMELİ

İşçilere yönelik müdahale ve gözaltılara dair Meclis'te basın toplantısı düzenleyen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "Hakkını aramak isteyen emekçilere polisler gazla ve copla müdahale ediyorlar. Eskişehir Emniyet Müdürü ile görüştük, bir an önce gözaltına son verilmesi gerektiğini aktardık" dedi.

İşçilerin bir aydır seslerini duyurmaya çalıştıklarını dile getiren Çakırözer, "İşçilerin hakkını aramak için Ankara'ya gelip kurumlara başvurmasından daha doğal bir şey olamaz. 10 yılda TMSF'ye devredildikten sonra batma noktasına gelen bu fabrikalardaki insanlar, işine aşına sahip çıkmaya çalışıyorlar. İktidar kanadından bir kişi dinlemedi işçileri." ifadelerini kullandı. (Eskişehir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2020 bütçesi: Silah tekellerine, vakıflara ve müteahhitlere milyarlarca lira ayrıldı

SONRAKİ HABER

Nusaybin Belediyesi Eş Başkanı Kut tekli hücrede tutuluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...