11 Kasım 2019 20:03

AB, Türkiye’ye yaptırım çerçeve belgesini onayladı

AB Konseyi, AB Dışişleri Bakanları’nın Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

AB Konseyi, AB Dışişleri Bakanları’nın Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu. AB Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, yaptırım uygulanmasına ilişkin çerçeve belge onaylandı.

"Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaşa dışı sondaj faaliyetlerine cevap olarak uygulanması planlanan kısıtlayıcı tedbirler için bir çerçeve belge kabul edildi" denen açıklamada, sorumlu kişi ve kurumlara karşı kısıtlayıcı tedbirler uygulanmasının mümkün olacağı ifade edildi.

Söz konusu tedbirlerin seyahat yasağı ile kurum ve kişilerin mal varlıklarının dondurulmasını kapsayacağı kaydedilirken, yaptırım listesinde yer alan kişi ve kurumlara AB tarafından fon aktarılmayacağı ifade edildi.

DIŞİŞLERİ: DOĞU AKDENİZ'DE FAALİYETLER DEVAM EDECEK

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi'nin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin yaptırım kararı almasına yönelik açıklamasında, Doğu Akdeniz'de yürütülen sondaj faaliyetlerine devam edileceği belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında AB'nin "uluslarası hukuka ve hakkaniyete uygun karar almadığı" ifade edilirken, "Ülkemizin tehditlere boyun eğerek, Doğu Akdeniz'deki haklarından geri adım atmasını ummak beyhude bir beklentidir" denildi. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2 yaşındaki çocuğun ölümüne sebep olan şoför serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

"Termik santrallerin filtresiz çalışması" maddesi yasa teklifinden çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa