11 Kasım 2019 11:09

Beraat eden ihraç imamların başvuruları ihbarlar nedeniyle reddedilmiş

Silopi'de 2017 yılında ihraç edilen ve sonra beraat ettikleri için OHAL komisyonundan iade talep eden imamların başvuruları AKP'li ve MHP'li başkanların ihbarları nedeniyle reddedildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Şırnak Silopi'de, 2017 yılında ihraç edilen ve sonrasında haklarında açılan davalardan beraat eden imamlardan 5'inin OHAL Komisyonu'na yaptığı başvuru, AKP ve MHP başkanları, yerel seçim adayları ve çeşitli devlet görevlilerinin yer aldığı "ihbarcı" ifadelerinden kaynaklı reddedildi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde, "PKK ile irtibatlı" oldukları iddiasıyla 2017 yılında ihraç edilen ve sonrasında haklarında açılan davalardan beraat eden imamlardan 5'inin kamu görevine iade talebiyle Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'na yaptığı başvuru olumsuz sonuçlandı. Karar, geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imamlara tebliğ edildi.

BERAAT KARARLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMADI

Tebliğde, imamlar hakkında açılan idari soruşturma doğrultusunda hazırlanan raporda yer alan "tespit ve olgular" gerekçe gösterilerek imamların taleplerinin reddedildiği belirtildi. İçerikleri neredeyse aynı olan ret kararında şu ifadelere yer verildi: "Başvurucu hakkında PKK/KCK Terör Örgütüyle iltisaklı ve irtibatlı olduğu ve bu yapıyı destek verdiği yönündeki iddialar üzerine başlatılan idari soruşturma kapsamında hazırlanan İdari Soruşturma Raporunda ortaya konulan tespit ve olgular başvurucunun PKK/KCK ile irtibat ve iltisakına delalet etmektedir. Başvuruya ilişkin yapılan inceleme ve değerlendirmede, terör örgütleri ile Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle kamu görevinden çıkarılan başvurucunun talebi yerinde görülmeyerek, 7075 sayılı Kanun'un 9'uncu maddesi uyarınca başvurunun reddedilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır."

Kararın son kısmında ise, Ankara İdare Mahkemesine yargı yolunun açık olduğu belirtildi.

Birçoğu Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) üyesi olan bazı imamların da başvurusunun halen sonuçlanmadığı öğrenildi.

"İHBARCI LİSTE"DE YER ALANLAR

Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişliği tarafından ihraç edilen imamların dosyasına, "İsminin gizli kalmasını isteyen tanıklar" olarak sunulan listede; öğretim üyesi, AKP'li ve MHP'li bazı yöneticiler, yerel seçim adayları ve devlet görevlileri bulunuyor.

Söz konusu kişiler, ihraç edilen imamlar hakkında tek tek açıkladıkları görüşlerinde "PKK'ya meyilleri vardı", "Facebook'taki paylaşımlarından PKK'nın kullandığı dili kullanıyor", "Sülalesi potansiyel PKK'lıdır", "Gençleri toplayarak terör örgütü PYD'ye yönlendiriyor", "HDP taraftarı olarak bilinir", "KHK ile kapatılan KURDİ-DER'de ders veriyor", "DİVES üyesi", "Nevruz etkinliklerine katıldığını duydum", "Yengesi ve abisinin PKK şemsiyesi altında adalet komisyonu üyeliği yaptığını biliyorum", "Spêrtî aşiretinden olduğunu, bu aşiretin PKK'ya çok bağlı olduğunu biliyorum", "Bizzat şahit olduğum bir şey olmamakla birlikte fikir olarak PKK'ya sempati duyduğunu biliyorum" ve "Kobani ile ilgili Cumhurbaşkanı'nı eleştiren bir paylaşımı oldu" gibi iddialarda bulunmuşlardı. (MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMEP NEC Member Metin İlgün lost his life

SONRAKİ HABER

Emekli-Sen: 1 milyon 100 bin emekli bin liranın altında maaş alıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa