11 Kasım 2019 01:19
Son Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2019 18:14

Bolivya'da darbe: Devlet Başkanı Evo Morales hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine, başkanlık görevinden istifa etti. Morales hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Fotoğraf: EPA-EFE/AA

Paylaş

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine, ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu. Rusya, yaşanan gelişmeleri "organize edilmiş bir darbe" olarak nitelendirerek tüm taraflara sağduyu çağrısında bulundu.

İstifa etmek zorunda kalan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, evine saldırıldığını ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Morales, "Bütün dünya ve Bolivya halkı huzurunda, bir polis memurunun, hakkımda illegal bir şekilde yakalama kararı çıkardığını bildiriyorum. Ayrıca şiddet eylemleri düzenleyen gruplar, evime saldırı düzenledi. Darbeciler, hukukun üstünlüğünü yerle bir ediyor" ifadesini kullandı.

Öte yandan, sağcı Santa Cruz Sivil Komitesi Başkanı Luis Fernando Camacho da Morales hakkında yakalama kararı çıkarıldığını belirtti. Camacho, Twitter hesabından, "Güvenlik güçleri saklandığı yerde, Chapre'de Morales'i arıyorlar. Askerler, başkanlık uçağına el koydular" paylaşımında bulundu.

GENELKURMAY BAŞKANINDAN DARBE BİLDİRİSİ

Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman, Devlet Başkanı Evo Morales'in istifasını istemişti. Okuduğu bildiriyle Morales'i istifaya davet eden Kaliman, bildiride şu ifadelere yer verdi:

"Ülkede artan çatışmalar karşısında halkın güvenliğini sağlamak, hayat hakkını güvence altına almak adına şiddetin durulmasına müsaade etmesi, Bolivya'nın iyiliği ve istikrarın korunması için Devlet Başkanı Evo Morales'e istifa etmesini öneriyoruz. Halka ve gösteri düzenleyen kesimlere de kardeşler arasındaki anlaşmazlığın kan dökülmesine ve ailelerimizin üzülmesine neden olmaması için şiddet olaylarına son vermelerini talep ediyoruz." 

LATİN AMERİKA ÜLKELERİ DARBEYİ KINADI

Arjantin'de aralık ayında devlet başkanlığı görevini üstlenecek Alberto Fernandez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bolivya'da sivillerin şiddet eylemleri, polisin ihmalkarlığı ve ordunun tepkisizliğinin bir ürünü olarak darbe yapıldı. Bu, yeni devlet başkanlığı seçimleri çağrısı yapmış Devlet Başkanı Evo Morales'e karşı yapılmış bir darbe suçudur" ifadesini kullandı.

Morales'in istifasına neden olan süreci kınayan Fernandez, "Latin Amerika'nın tamamında demokrasiyi net bir şekilde savunacağız. Bu kurumsal kırılmanın ardından Bolivya bir an önce halkın oyu üzerinden ve yasaklama olmaksızın demokrasi yoluna dönmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

MADURO'DAN DÜNYA GENELİNDE PROTESTO ÇAĞRISI

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Morales'in istifasının ardından dünyadaki bütün sosyal ve politik gruplara protesto çağrısı yaptı.

Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Maduro, “Kardeş Devlet Başkanına karşı düzenlenen darbeyi kategorik olarak kınıyoruz. Dünyanın sosyal ve politik hareketleri olarak ırkçılığın kurbanı Bolivya yerli halklarının hayatının korunması talebiyle harekete geçeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermudez de Morales'in istifası üzerine, "Sağcılar şiddetli ve korkak bir darbeyle Bolivya'da demokrasiye saldırıyor. Bu darbeyi sert bir şekilde kınıyoruz ve kardeş Devlet Başkanı Evo Morales'in yanındayız. Dünya Evo'nun hayatı ve özgürlüğü için seferber olmalı" paylaşımında bulundu.

MEKSİKA'DAN İLTİCA TEKLİFİ

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, ülkesinin demokrasiye olan saygısının devam edeceğini belirterek, "Bolivya'da geçen yüzyılda Latin Amerika'da yaşanana benzer, devam eden bir askeri operasyon var, biz bunu reddediyoruz. Darbeye hayır" ifadesini kullandı.

Ülkesinin Morales'e iltica hakkı vereceğini açıklayan Ebrard, "Meksika, müdahaleye karşı olan ve iltica hakkı sağlayan geleneksel tutumuyla La Paz'daki resmi büyükelçilik konutunda Bolivya yasama ve yürütme organlarında görev alan 20 kişiyi misafir ediyor. Aynı şekilde, kendisinin karar vermesi durumunda Evo Morales'e de iltica hakkı verebiliriz" dedi.

MORALES KAÇMAK İÇİN SEBEBİM YOK

Görevini bırakmak zorunda kalan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise muhalefetin, çevresindekilere ve halka zarar vermemesi için istifa ettiğini vurgulayarak, "Bolivya halkının bilmesini isterim ki kaçmak için bir sebebim yok. Eğer bir şey çaldıysam, ispatlasınlar. Eğer çalışmadığımızı söylüyorlarsa, ekonomik gelişme sayesinde yaptığımız binlerce esere baksınlar. Vatanını seven mütevazılar ve fakirler bu mücadeleye devam edecek" görüşünü dile getirdi.

Morales, 13 yıldan fazla süredir ülkeyi yönettiğini hatırlatarak, "Bizim karşımızda birçok seçimde kaybetmiş olanlar, bizi diktatörlükle suçluyor. Bugün Bolivya özgür bir ülkedir. Bolivya kapsayıcı, onurlu, egemen ve güçlü bir ekonomiye sahiptir" değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA: ORGANİZE EDİLMİŞ BİR DARBE

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bolivya'da Devlet Başkanı Evo Morales'in istifası başta olmak üzere yaşanan gelişmeleri "organize edilmiş bir darbe" olarak nitelendirerek tüm taraflara sağduyu çağrısında bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bolivya'daki durum değerlendirildi. Açıklamada, "Hükümetin ülkedeki krizi diyalog yoluyla çözme çabalarının, organize edilmiş bir darbeyle engellendiğinden endişe duyuyoruz" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, "Bolivya'daki bütün siyasi güçlere, sağduyu gösterme ve sorumluluk üstlenmeleri için çağırıda bulunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

AB VE BM’DEN ‘DARBE’ AÇIKLAMASI YOK ‘SEÇİM’ TALEBİ VAR

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Bolivya’da tüm tarafların “itidalli ve sorumlu” davranarak ülkeyi “güvenilir” seçimlere götürmeleri gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, gelişmelerden derin endişe duyduğunu belirterek, tüm taraflara şiddetten kaçınma, maksimum itidal, şeffaf ve güvenilir seçimler düzenlenmesi çağrısında bulundu. BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Guterres, uluslararası hukuka ve insan hakları ilkelerine de saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, “Bolivya halkına yönelik darbeyi kınadığını” belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise Corbyn’in “Marksist dayanışmayı demokrasinin önüne koyduğunu” iddia etti. Raab “Bolivya’daki mevcut krizin hızla barışçıl ve demokratik bir şekilde çözülmesini umuyoruz. Bolivya halkı, özgür ve adil seçimlerde oy kullanma imkanına sahip olmayı hak ediyor” ifadesine yer verdi.

DIŞİŞLERİ: GELİŞMELERİ ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

Türkiye Cumhriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan ise "Bolivya'da Devlet Başkanı Evo Morales'in istifasıyla sonuçlanan gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz" açıklaması yapıldı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasıyla sonuçlanan gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Ülkede gerginliğin azaltılmasını, normal yaşama dönülmesini ve demokrasinin Bolivya halkının tercihleri doğrultusunda işletilerek, yenilenecek seçimler suretiyle barış, huzur ve istikrarın tesis edilmesini temenni ediyoruz" denildi. 

BOLİVYA'DA NE OLMUŞTU?

Bolivya’da, 20 Ekim’deki seçimleri Devlet Başkanı Evo Morales’in yüzde 47,8 oyla ilk turda kazandığı açıklandı. Rakibi, eski Devlet Başkanı Carlos Mesa’nın ise yüzde 36,51 oy aldığı duyuruldu.

Ancak oy sayımının bir süre durdurulması, sayımın bir bölümünün gizli gerçekleştirilmesi ve ardından Morales’in ilk turda kazandığını açıklaması nedeniyle muhalefet kesimleri “seçim hilesi” suçlamasıyla sokağa çıktı.

Aşırı sağcıların da durumdan faydalanarak orduya darbe çağrısı yaptığı süreçte Devlet Başkanı Evo Morales, kendisine yönelik tüm protestoları “darbe girişimi” olarak nitelendirdi. Hükümet yanlılarıyla çeşitli muhalif kesimler arasında şiddetlenen protestolarda 3 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 400 kişi de yaralandı. 221 kişi gözaltına alınırken 25 kişi tutuklandı.

Morales son olarak dün (pazar) bir açıklama yapmış yüksek seçim kurulunun tamamen yenileneceği ve seçimlerin yeniden yapılacağını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bangladeş ve Hindistan'daki Bulbul Kasırgası'nda 26 kişi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Öğrenciler, KYK önünde taleplerini dillendirdi: Eğitim hakkımız, burs ihtiyacımız!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa