08 Kasım 2019 10:24

GATA'nın da içinde bulunduğu 117 bin metrekarelik alan yapılaşmaya açılıyor

GATA'nın (İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi) da içerisinde bulunduğu 117 bin metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasını sağlayan imar planları askıya çıkarıldı.

GATA (İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi) | Fotoğraf: sultanabdulhamidhaneah.saglik.gov.tr

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'da tarihi Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) de içerisinde bulunduğu 117 bin metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasını sağlayan planları onaylayarak askıya çıkardı. İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, "Tarihi alanları düşünmeden, aklın ve bilimin kabul edemeyeceği bir anlayışla, yapılaşmaya açıyorlar. Bu değişiklik, kentin tarihi hafızasına, kültür ve tabiat varlıklarına saldırıdır" diyerek karara tepki gösterdi.

GATA, 2016'DA SAĞLIK BAKANLIĞI İLE SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİNE DEVREDİLMİŞTİ

Bakanlar Kurulu kararı ile söz konusu planlama alanında yer alan, GATA ‘askeri alan’ statüsünden çıkarıldı. 15 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla GATA, Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredildi. Ardından da Haydarpaşa Sultan Abdülhamit Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Söz konusu parsel ve yakın çevresinde bulunan hastaneler de Sağlık Bilimleri Üniversitesinde toplandı.

ASKERİ ALAN AMACIYLA KULLANIMI KHK İLE SONLANDIRILDI

Eski planlarda, ‘askeri alan’ olarak planlanan alanın bu amaçla kullanımı, 669 sayılı KHK ile sonlandırıldı. KHK ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucunda, 117 bin 157 bin metrekarelik alanın 48 bin 100 metrekaresi hastane olarak kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığına verildi. Yaklaşık 66 bin 200 metrekarelik bölümü ise ‘eğitim ve öğretim hizmetleri’nde kullanılmak üzere Sağlık Bilimleri Üniversitesine tahsis edildi. Sonrasında ilgili kurumlar, Haydarpaşa Tren Garı ile Haydarpaşa Limanı’na komşu olan alanı ve üzerindeki yapıları kullanmaya başladı.

DAHA ÖNCE YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYEN BÖLGEDE BİNA YAPILABİLECEK

Bunun üzerine kurumlar, yatırım yapabilmek ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmet verebilmek için yeni yapılara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Bu yüzden de ‘askeri alan’ kararının değiştirilerek, ‘sağlık tesis alanı’ ve ‘yükseköğretim alanı’na dönüştürülmesi gerektiği iddia edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da hazırladığı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ile bu talebe uydu. Değişiklikle alan, ‘yükseköğretim’ ve ‘sağlık tesisi’ olarak ikiye bölündü. Önceki gün askıya çıkarılan planla, daha önce yapılaşmaya izin verilmeyen bölgede binalar yapılabilecek.

"BU DEĞİŞİKLİK KENTİN TARİHİ HAFIZASINA, KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINA SALDIRIDIR"

Konuya ilişkin BirGün’den Uğur Şahin'e konuşan Eski İBB Meclis Üyesi ve inşaat mühendisi İbrahim Doğan, plan değişikliğiyle bölgenin yapılaşmaya açılacağını belirtti. "Askeri alan" fonksiyonu nedeniyle önceden alanda yapılaşma imkânı olmadığını hatırlatan Doğan, şunları söyledi:

“Şimdi bu tarihi alanları düşünmeden, aklın ve bilimin kabul edemeyeceği bir anlayışla, yapılaşmaya açıyorlar. Üsküdar’ın tarihi sahil şeridinin görünümünü temelden etkileyecek bir uygulamaya imza attılar. Bu değişiklik, kentin tarihi hafızasına, kültür ve tabiat varlıklarına saldırıdır. Bu masumane bir plan değişikliği değildir. Zira planın açıklama raporunda, ‘Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesinin bu alanda yatırım yapması ve yeni yapı ihtiyacının karşılanması gerekir’ deniliyor. Yani burada yeni yapıların yapılması için bu planların yapıldığı ayrıntıda belirtiliyor. Dolayısıyla rant ve ticari bir anlayış çerçevesinde yapılan bu plan tadilatı kamu yararı taşımıyor.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gerekçe "kast dışı" evlilik: Hindistan’da bir çift taşlanarak öldürüldü

SONRAKİ HABER

26 mesleğe yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa