08 Kasım 2019 04:13

Metal işçileri adil vergi için kampanya değil etkili eylemler talep ediyor

Metal işçileri, Türk-İş'in vergide adalet talebiyle başlattığı imza kampanyasına katılsa da işyerlerinde daha etkili eylemliliklerin yapılmasını istiyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Nuray ÖZTÜRK
İzmir

Türk-İş Başkanlar Kurulunun aldığı karar doğrultusunda Türk Metal Sendikası İzmir Şubesi, örgütlü olduğu işyerlerinde vergide adalet ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması talebiyle imza kampanyası başlattı. Kampanyaya İzmir Pınarbaşı’da bulunan BMC Otomotiv ve CMS Jant fabrikalarındaki işçiler yoğun ilgi gösterdi. Yüzde yüz katılımla imza kampanyasına destek veren işçiler, imza kampanyasının yeterli olmadığını, iş bırakma, mesaiye geç başlama gibi daha etkili ve kitlesel eylemler yapılması gerektiği görüşünde. Ayrıca işçiler vergide adalet talebinin, sözleşme talepleriyle birleştirilen bir mücadele yöntemi izlenmesini istiyor.

"İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPILMALI"

Konuyla ilgili Evrensel'e konuşan bir BMC işçisi, “vergide adalet” kampanyasının açıklamalar ve imza kampanyasıyla sınırlı olmaması gerektiğini belirterek, “Vergi kesintileri yüzünden yıl sonu geldiğinde aldığımız zammın da gerisine düşüyor maaşlarımız. Dolaylı vergiler ise zaten ortada. Vergide adalet hepimizin talebi. Uzunca bir süredir işyerlerinde en çok tartışılan konulardan biri. O yüzden çok anlamlı buluyoruz. Ve tüm işçiler yüzde yüz destek verdik. Ancak bununla sınırlı olmaması gerektiğini de tartışıyoruz. Hemen hemen bütün işçiler daha etkili eylemler yapılması gerektiğini söylüyor. İşe geç başlama, iş bırakma, kitlesel mitingler gibi” diye konuştu.

"İMZA ATTIK BİTTİ OLMASIN"

Görüştüğümüz Pınarbaşı CMS işçileri de imza kampanyasına destek verdiklerini belirterek, kampanyanın tek başına yeterli olmadığını belirtti. Yaptıkları tartışmaların bir karşılığı olmasının sevindirici olduğunu ancak bunun görev savar bir noktada geçiştirilmemesi gerektiğini dile getirdi. MESS ile süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerine dikkat çeken bir işçi ise vergide adalet talebi ile iyi bir zam ve iki yıllık sözleşme talebinin mücadelede birleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, “İmza attık bitti olmasın” dedi. Bir başka işçi ise toplu iş sözleşmesinden bir beklentileri olmadığını belirterek, “İşten atmalar söz konusu, şimdi gündemde değil belki, ancak 4 ay önce çok sayıda işçi çıkarıldı. Bu nedenle biz de bir şey talep edemiyoruz” dedi. Sendikanın bu noktada ne yaptığı sorumuza ise “Bilgilendirme yapıyor” cevabını verdi.

"EYLEMİN İNANDIRICILIĞI YOK"

Öte yandan Gaziemir CMS işçileri ise imza kampanyası hakkında işçinin doğru düzgün bilgilendirilmediği ve eylemin inandırıcılığının olmadığı görüşünde. CMS işçileri, “Temsilciler yemekhane girişinde, atölyelerde imza topluyor, bu ne diyoruz, 'Vergide indirim' diyorlar. O kadar ne yazık ki. İnandırıcılığı olmayan bir eylem” diye eleştiriyor. Yapılan çalışmanın telefonlarına gelen Türk-İş imzalı “Vergide adalet sağlansın” başlığıyla gönderilen bir paragraf yazıdan ibaret olduğunu söyleyen işçiler, “Böyle çalışma olmaz” sözleriyle tepki gösteriyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Denizcilik öğrencisi yazdı: Sorunlarımızın çözülmesi için kolları sıvadık

SONRAKİ HABER

İşçiler yeni vergi paketine tepkili: Ücretlerimiz daha hızlı eriyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...