07 Kasım 2019 18:36

HDP'li Başaran: Gözaltındaki üyelerimize toplu fotoğraf çekilme dayatması yapılıyor

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, gözaltına alınan üyelerinin yasadışı olarak görüşme odalarına çağrıldığını, toplu fotoğraf çekilmeye zorlandığını belirtti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Gözaltına alınan üyelerinin yasadışı bir şekilde görüşme odalarına çağrıldığını ve toplu fotoğraf çekilmeye zorlandığını belirten HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Bu fotoğrafların neden çekildiğini, Selçuk Mızraklı’nın gözaltına alındığı sırada çekilen fotoğrafından biliyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, parti üyeleri ve yöneticilerine yönelik gözaltı operasyonları ile belediyelerine yönelik kayyum atamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

"TERÖRİZE EDİLİYOR"

Parti üye ve yöneticilerine dönük gözaltı ve tutuklama operasyonlarının devam ettiğini vurgulayan Başaran, son olarak Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde aralarında ilçe eş başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığını söyledi. İktidarın HDP’yi yargı eliyle tasfiye etmeyi çalıştığını ifade eden Başaran, gözaltına alınan kadınları terörize etmek için toplu fotoğraf dayatıldığını ve yasadışı bir şekilde görüşme odalarına alındığını belirtti. Başaran, “Masumiyet karinesinin yok sayılması için kadınların toplu fotoğraflarının çekilmesi istenmiştir. Bu fotoğrafların neye yaradığını Selçuk Mızraklı gözaltına alınırken servis edilen fotoğrafından biliyoruz. Fotoğraflar çekilir, basında ‘İşte bunlar teröristtir’ diye afişe edilir. Bu kadınların da toplu fotoğrafları basına servis edilmek için çekilmek istenmiş, kadınlar bunu reddetmişler. Sağlık sorunu olan kadınlara su bile verilmemiş, saatlerce yemek verilmemiş” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Metal dosyası | Kriz diye diye nasıl büyüdüklerini gözlerimizle görüyoruz

SONRAKİ HABER

Merve Demirel'i taciz eden polisin ifadesi avukatlara haber verilmeden alınmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...