07 Kasım 2019 11:48

Erdoğan: Bağdadi'nin eşi bir buçuk yıldır elimizdeydi

Bağdadi'nin ailesinin Suriye'nin kuzeyinde gözaltına alınmasına dair açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eşi de bir-bir buçuk yıldır elimizdeydi" dedi.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Macaristan ziyareti öncesi basına konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, UEFA’nın asker selamı veren fotbolcular hakkında disiplin soruşturması yürütmesine tepki gösterdi ve “Disiplin soruşturması aleni bir hukuksuzluktur. UEFA’nın siyasi tavrını reddediyoruz” dedi. Trump’la yaptığı telefon görüşmesinin ardından ABD'yi ziyaret etme kararı verdiğini belirten Erdoğan, Suriye’deki gelişmelere dair Putin’le de konuşacağını söyledi. Bağdadi'nin ailesinin Suriye'nin kuzeyinde gözaltına alınmasına dair de açıklama yapan Erdoğan, "Eşi de bir-bir buçuk yıldır elimizdeydi" dedi.

Erdoğan'ın Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

"UEFA'NIN HAKSIZ SİYASİ TAVRINI REDDEDİYORUZ"

"Harekatla ilgili bazı eleştirileri anlıyoruz ancak görevi spor müsabakası düzenlemek olan kurumların bu konuyla ilgili hoyratça açıklamalarını kınıyorum. Görevi sporu ve sporcuyu desteklemek olan uluslararası kurumların bu sürece aynı hoyratlıkla dahil olmasının hiçbir makul sebebi yoktur. Ülkemizi yurt dışında temsil eden sporcular, Barış Pınarı Harekatı’ndan beri sistematik bir linç kampanyasıyla karşı karşıyadır. Gol attıktan sonra asker selamı veren sporcularımız için disiplin soruşturmaları yapılıyor. UEFA’nın Milli Takımımıza ve kulüplerimize yönelik haksız siyasi tavrını reddediyoruz. Siz siyasetle sporu iç içe getirdiğiniz takdirde bunun affedilir yanı olamaz. UEFA’nın bir an önce bu yanlıştan dönmesi gerekiyor."

"GÖRÜŞMELERİ YÜZ YÜZE YAPMAMIZIN DAHA İSTABETLİ OLACAĞINDA MUTABIK KALDIK"

"Muhalefette ben başından itibaren ben Sayın Bahçeli’nin duruşunu, attığımız adımlara verdiği desteği şükranla yad etmek durumundayım. Amerika seyahatimin iptal edilmesi konusuna yönelik bu konuda da müsaade etsinler de biz gidilmesi mi gidilmemesi mi faydalı bu konuları geniş kapsamlı değerlendirme fırsatını ekibimle buldum. En son dün akşamki telefon görüşmesinden sonra gitme kararını verdik. Siyasette bir şeyi hatırlatmak isterim, bizim için en önemli hüküm bütün işlerinizde istişareye önem vermek. Şu andaki ziyareti çok farklı bir dönemde yapıyoruz. Barış Pınarı Harekatı'nın olduğu bir dönemde yapıyoruz bunu.

Burada Amerika'nın etkinliği var mı, var. Üstelik de Amerika 32, 33 bin tır buraya ne yazık ki araç, gereç, silah, mühimmat vesaire gönderdi. Bunları yüz yüze görüşmek başka bir şey, telefonla bunu yapmak başka bir şey. Nitekim akşam telefon görüşmemizde bu değerlendirmeleri yüz yüze yapmamızın çok daha isabetli olacağı fikrinde mutabık kaldık.

Şu anda hâlâ teröristler Suriye Milli Ordusu’na saldırıyor. Suriye Milli Ordusu da aynı şekilde onlara misliyle cevap veriyor. Bu sabah Suriye Milli Ordusu’nda 11 şehit var. Karşı tarafta da ondan çok daha fazlası öldürüldü."

"BAĞDADİ'NİN EŞİNİN YANINDA ÇOCUĞUNUN DA OLMASI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ"

"Olay ciddi boyutlara doğru gidiyor. Bağdadi’nin yakın çevresi ülkemizi hedef aldı. Bunlar ülkemize gelmenin gayreti içinde. En son Azez’de ablasının eşinin ve çocuğunun yakalanması vardı. Bu yakaladıklarımızı yakaladıktan sonra geri gönderme merkezlerimize alıyoruz. Burada duracaklar, Adalet Bakanlığımız ne kadar verecek göreceğiz. Eşi de bir-bir buçuk yıldır elimizdeydi. Eşinin de aynı şekilde bu süreçte yeri olacak. Sayı çift haneli rakama doğru gidiyor. Bunun içinde tüm yakınlarının olduğunu görüyoruz. Şu anda açıklamayı doğru bulmuyorum daha sonra net hale geldikten sonra açıklamasını yapacağız. Bağdadi’nin eşinin yanında DNA’sı doğrulanmış çocuğunun da olması bizim için önemli. Sorgulama işlemleri kararlılıkla devam ediyor."

"RUSYA İLE YAPILAN MUTABAKATTAN GERİ ADIM ATMAYIZ"

"(Suriye’nin kuzeyinde Rusya ile ortak devriye) Mutabakattan geri adım atmayız. Şu anda dün gece Sayın Trump ile görüştük, bu ara Sayın Putin ile durum değerlendirmesi için görüşeceğim. Amerika seyahatimde de aldığımız mesafeyi Sayın Trump ile değerlendirme fırsatı bulacağız." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ'de 69 öğrenci fişleme listesinde

SONRAKİ HABER

İstanbul Adliyesinde intihar: 7. kattan atlayan kişi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...