05 Kasım 2019 15:44

Melih Gökçek'in borçları bitmiyor: ABB’nin 118 milyon TL kira borcu çıktı

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Atatürk Orman Çiftliğine Melih Gökçek döneminden kalma 118 milyon lira borcu olduğu ortaya çıktı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla istifa eden Ankara Büyükşehir Belediyesinin eski Başkanı Melih Gökçek’in döneminden belediyenin Atatürk Orman Çiftliğine 118 milyon lira borcu olduğunu söyledi. Erdoğdu ayrıca belediyenin 2013 yılında Atatürk Orman Çiftliği ile imzaladığı protokolü de ihlal ettiğinin altını çizdi.

Erdoğdu, göreve geldiği 1994 yılından istifa ettiği 28 Ekim 2017’ye kadar Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek’in Ankara halkına verdiği zararın her gün yeni bir aşamasına tanık olduklarını söyledi. Erdoğdu, “Şimdi öğreniyoruz ki Sayın Gökçek, Atatürk’ün mirası Atatürk Orman Çiftliği’ne de toplamda 118 milyon TL kira borcu takarak ödemesini bu döneme bırakmış” dedi.

TBMM KİT Komisyonu denetim kapsamında bulunan Atatürk Orman Çiftliğinin 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015 ile 2016 yıllarını kapsayan KİT raporlarına CHP’li üyelerin itiraz ederek yönetimden cevap istediğini bildirerek şunları söyledi:

“Belediye birikmiş olan 33 milyon 780 bin 128 lira borcunu 34 taksitte ödese de Sayıştay’ın belediyenin AOÇ’ye olan borcunun azalmak bir yana arttığını tespit etti. Atatürk Orman Çiftliği Yönetimi’nden komisyona gelen cevaba göre, ödemediği kiralar nedeniyle belediye hakkında 7 adet icra takip dosyası açılmış. 4 adet de daha önceden açılmış ama bakiyesi kalmış icra takip dosyası mevcut. Belediyenin 2015 yılı ve öncesine ait olan kira alacakları 24 Ağustos 2015 tarihinde kira protokol zeyilnamesi ile 33 milyon 780 bin 128 TL’nin ödemesi için yapılandırılması neticesinde, faiz hariç anapara ödemesi için yapılan borç yapılandırılması neticesinde, faiz hariç anapara ödemesi yapılmış. Borç yapılandırması haricinde AOÇ’nin 15 Mart 2018 tarihi itibariyle kira alacakları toplamı 67 milyon 160 bin 724 TL ile ilgili hukuki işlem yapılmış.”

AOÇ’den gelen yanıtta, gerek belediye tarafından gerek icra dosyalarındaki haciz işlemlerinden kaynaklı olarak 14 milyon 212 bin 580 TL’nin tahsil edildiğinin belirtildiğini ifade eden Erdoğdu, “7 Mart 2019 tarihinde Belediye ile takibe konulmuş veya konulmamış 118 milyon 972 bin 660 TL tutarında tüm alacaklarla ilgili borç yapılandırma protokolü imzalanmış. Yani Melih Gökçek tüm diğer borçlar gibi bu borcun ödemesini de CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yıktı. Gökçek, belediyenin borcunu zamanında ödemeyerek aynı zamanda belediyeyi dolayısıyla Ankara halkını zarar sokmuş oldu” diye konuştu.

AĞAÇLANDIRMA PROTOKOLÜ İMZALADI, İNŞAATÇIYA VERDİ

Belediyenin 2013 yılında 33 dekar araziyi ağaçlandırma protokolü imzalayarak kiraladığını ve yine belediyenin talebi doğrultusunda kira sözleşmesini haziran 2015’te sözleşmeyi yenilediğini kaydeden Erdoğdu, belediyenin söz konusu araziyi YDA İnşaat’a kiraladığını, şirketin bu araziye çelik konstrüksiyon prefabrik yapıları geçici olarak inşa etme izni aldığını ifade etti. Ancak YDA Şirketi’nin araziye büro ve örnek daire inşa ederek AOÇ ile belediye arasındaki sözleşmeyi ihlal ettiğini vurgulayan Erdoğdu, “AOÇ’nin belediyeye sözleşmeye aykırı yapıların kaldırılması yönündeki tüm uyarılarına rağmen söz konusu olan yapılar kaldırılmadı. AOÇ, belediyeye Şubat 2018’de akdin feshi ve tahliye davası açtığı dava ise halen devam ediyor” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargıçlar Sendikası Başkan Yardımcısı Köse: Paket AİHM eleştirilerini gidermek için

SONRAKİ HABER

Şule Çet davası sanığının ailesi gazetecileri hedef gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa