03 Kasım 2019 16:33

Bir tarafta rektörlük kararları bir tarafta öğrencilerin talepleri

Rektörlüğün adımlarına karşı öğrencilerin düşündükleri ve talepleri Gazi Üniversitesi için atılacak adımları belirleyecek temel dayanak.

Fotoğraf: Google Street View

Paylaş

Gazi Üniversitesi’nden bir öğrenci 

Ankara 

İki sene önce okulumuzun bazı fakülteleri öğrencilerin görüşleri önemsenmeksizin Hacı Bayram Veli Üniversitesi olarak ayrıldı. Bu duruma öğrenciler olarak ne kadar itirazda bulunsak da rektörlük bizi dikkate almayarak itirazlarımızı hiçe saydı. Bununla birlikte geçen sene kütüphanenin tadilata girmesi ve hâlâ tadilatta olması bizi bir hayli zor durumda bıraktı. Bir hafta önce de rektörlük yine öğrencilerin düşüncelerini sormadan aldığı kararlara bir yenisini daha ekledi. Rektörlük Teknoloji Fakültesi'ne B bloğun tahliyesi üzerine bir yazı gönderdi. Teknoloji Fakültesi öğrencileri mevcut dersliklerin ve imkanların yetersizliğinden bahsederken öğrencilere danışılmadan B bloğun başka bir enstitüye verileceğini bildirdi. Bunun üzerine 4 Ekim Cuma günü elimizde olan kısıtlı imkanları da kaybetmemek için itiraz ettik.  

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ 

Görüştüğümüz arkadaşlarımız da bizimle aynı şekilde rektörlüğün bunu yapmaması gerektiğini bunu durdurmak için bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünüyorlardı. Öğrenciler ve akademisyenler olarak toplandık. Akademisyenler ve öğrenciler olarak rektörlüğe yürüdük. Akademisyenler istifa dilekçeleriyle gelmişlerdi. Rektörlük önünde açıklama yapan rektör yardımcısı "Verdiğimiz karardan geri adım atmayacağız" dedi. Bunun üzerine hafta sonu da dahil olmak üzere eylemler devam etti. Hafta sonu öğrenciler olarak fakültede kaldık. Sonrasında rektörlük "Sizin tarif ettiğiniz gibi değil, biz sizin kullanmadığınız derslikleri başka enstitülere vereceğiz" diyerek gerçeği yansıtmayan bir açıklama yaptı. Biz kalabalık bir fakülteyiz ve şu an bile iki bloğa sığmıyoruz. Bu açıklamalara rağmen eylemlerimize kararlı bir şekilde devam ettik. Eylemler 10 Ekim Perşembe günü sonlandı. Biz öğrenciler ve akademisyenler olarak B bloğu hiçbir zaman boş bırakmama kararı aldık. Bir akademisyene bu eylemlerden dolayı soruşturma açıldı. Hâlâ rektörlükten taleplerimize karşılık bir açıklama yapılmadı. 

SESİMİZİ DAHA GÜR ÇIKARMAK İÇİN 

Biz Gazi Üniversitesi öğrencileri olarak taleplerimiz etrafında örgütlenmek ve beraber hareket etmenin bütün gerici hareketlerin karşısında durmaya yeteceğini öğrendik. Biz öğrenciler üniversitelerin asıl sahipleriyiz. Üniversite adına alınacak kararlarda asıl söz sahibi biz olmalıyız. Sesimizi daha gür çıkarmak için daha çok bir araya gelip, mücadele etmeliyiz. 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sadece öğrencilerin değil herkesin ihtiyacı

SONRAKİ HABER

Hong Kong’da eylemlere katılan meclis üyesinin kulağını ısırarak kopardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...