01 Kasım 2019 22:20

Cezayir'de bağımsızlık kutlaması ve “Buteflika” protestosu bir arada

Cezayirliler, Buteflika dönemi yöneticilerini protesto etmek ve Fransa sömürüsüne karşı verilen bağımsızlık savaşını kutlamak üzere sokaklara çıktı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cezayir’de Buteflika döneminde görev yapan isimlerin yönetimden uzaklaştırılması talebiyle düzenlenen gösteriler 37 haftasında devam etti. Gösterilerle eş zamanlı Cezayir Kurtuluş Savaşının başlamasının 65'inci yıl dönümü de kutlandı.

Sosyal medya üzerinden yapılan sömürgeye karşı ayaklanmanın yıl dönümünde yönetimi devirme çağrılarına cevap veren halk, başkent Cezayir'de daha kalabalık bir şekilde ve gece saatlerinde sokaklara indi.

Yıl dönümü kutlamaları başladığı sırada, resmi törenlerin yapıldığı yere yakın olan Postane Meydanı'da halk, “1 Kasım özgürlük meşalesi”, “Halk bağımsızlık istiyor” ve “Çetelerin denetiminde seçimlere hayır” sloganları attı. Cuma namazı sonrası da devam eden gösteriler başkent Cezayir'in bir çok mahallesine yayıldı.

BUTEFLİKA'NIN İSTİFASINA RAĞMEN GÖSTERİLER SÜRÜYOR

Buteflika'nın çevresinde kümelenmiş siyaset, bürokrasi, ordu ve iş dünyasından yolsuzluğa bulaşanların görevden alınmasını ve bu kişilerden yargı önünde hesap sorulmasını isteyenler ise gösterilerini her cuma sürdürüyor.

Ülkede yeni cumhurbaşkanı seçiminin 12 Aralık'ta yapılması planlanıyor. Yüksek Seçim Kuruluna göre adaylık için 100'e yakın kişi başvuruda bulundu.

Buteflika döneminde başbakanlık yapan Ali bin Flis ve Abdulmecid Tebbun gibi isimler de cumhurbaşkanlığına aday olduklarını açıklamıştı.

Cezayir, Fransa'nın 1830'larda başlayan sömürgeci işgaline karşı, 1 Kasım 1954'te bağımsızlık mücadelesine başlamıştı. Fransa'nın kanlı yıldırma çabalarına karşı koyan Cezayir, sekiz yıl süren ve 1,5 milyon kişinin canına mal olan çetin mücadelesi sonucu 5 Temmuz 1962'de bağımsızlığını kazanmıştı. (Cezayir/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar ikinci yargı paketine karşı çıkıyor: Paket kazanılmış hakların gasbıdır

SONRAKİ HABER

Çatışmada yaşamını yitiren PKK'li Pölat'ın cenazesi 2 yıl sonra ailesine verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...