31 Ekim 2019 10:50

"Cinayete teşebbüsten" gözaltına alındı, aynı gün bırakıldı, sonra eşini katletti

Güllü Yılmaz'ı öldüren eşi Can Yılmaz'ın 20 gün önce "cinayete teşebbüsten" gözaltına alındığı ve aynı gün serbest kaldığı ortaya çıktı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır'da Can Yılmaz'ın, eşi Güllü Yılmaz'ı öldürmeden 20 gün önce "cinayete teşebbüsten" gözaltına alındığı ve aynı gün serbest kaldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Can Yılmaz tarafından 17 Ekim’de yakılan ve 12 gün yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesini yitiren Güllü Yılmaz dün defnedildi.

GÖZALTINA ALINIP SERBEST BIRAKILDI

Sistematik şiddet gören Güllü Yılmaz'ın ölmeden bir ay önce eşi Can Yılmaz tarafından boğazının kesilmek istendiği öğrenildi. Boğazından yaralı halde polise giden Güllü Yılmaz’ın şikayeti üzerine gözaltına alınan Can Yılmaz, aynı gün içinde serbest bırakıldı. Bu olaydan 20 gün sonra (17 Ekim) Can Yılmaz, eşi Güllü Yılmaz’ı yanıcı maddeyle yaktı.

13 YAŞINDA CİNAYETE TANIK OLDU

Apartmanın ikinci kattaki evlerinin penceresinden atlayarak kurtulmaya çalışan Güllü Yılmaz, kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Hastanesinde 29 Ekim’de yaşamını yitirdi. Yılmaz çiftinin 13 yaşındaki kızları Z.Y., cinayet anına oldu. Tek görgü tanığı olan Z.Y., cinayete engel olmaya çalışırken yaralandı. Z.Y., "Annem yemek hazırlayacaktı. Ekmek yoktu, annem komşuya para almaya gitti. Parayı aldı, eve döndü. İki kardeşimi fırına ekmek almaya gönderdi. Sonra babam geldi. Babam ondan para istedi. Annem ve babam tartıştılar. (…) Sonra ambulans geldi" diyerek yaşananları anlattı.

ÖNCE SİSTEMATİK İŞKENCE SONRA CİNAYET

Olaydan sonra kollarında hafif yanıklar oluşan Can Yılmaz, 10 gün hastanede tedavi gördükten sonra akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine gönderildi. Burada çıkan sonuçlar doğrultusunda Can Yılmaz, tutuklanarak cezaevine konuldu.

Akrabaları, son 6 ayda Güllü Yılmaz’ın eşi tarafından sürekli şiddet gördüğünü, öldürülmeden 20 gün önce ise boğazının kesilmek istendiğini, bunun üzerine Ergani İlçe Emniyet Müdürlüğüne gidip şikayetçi olduğunu, ancak Can Yılmaz’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığını kaydetti.

30 yaşında olan Güllü Yılmaz’ın 6, 10, 13 yaşlarında 3 çocuk annesi olduğu ve yıllardır ailesinin geçimini tarım işçiliği yaparak sağladığı öğrenildi.

(Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zonguldak'ta maden işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 15 yaralı

SONRAKİ HABER

Reina Katliamı davasında mütalaa açıklanmadı, dava Çağlayan Adliyesine alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...