30 Ekim 2019 08:49

Şili'de protestolar sürüyor: Halk, devlet başkanının istifasını istiyor

Şili'de hükümet karşıtı protestolarda 20 kişinin öldüğü, bin 218 kişinin yaralandığı ve 9 bin 203 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Şili'de ulaşım zammına tepkiyle başlayan, gelir dağılımındaki adaletsizlik, zamlar ve yoksulluğa karşı halk mücadelesine dönüşen protestolar sürüyor. Adalet Bakanlığı, ülkede yaklaşık iki haftadır süren protestolarda bugüne kadar 20 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 218 kişinin yaralandığını ve 9 bin 203 kişinin gözaltına alındığını bildirildi.

Güney Amerika ülkesi Şili'de, başkent Santiago'daki metro ücretlerine 6 Ekim'de yapılan zamla başlayan, 19 Ekim'de kitleselleşen ve birçok kente yayılan hükümet karşıtı protestolar sürüyor. AA'nın haberine göre, Şili Adalet Bakanlığı bir rapor yayımladı. Rapora göre, şimdiye kadar 20 kişi öldü, 745'i güvenlik görevlisi bin 218 kişi yaralandı. 2 bin 37'si ülke genelinde 19 Ekim'de ilan edilen ve 26 Ekim'de başkent Santiago dahil birçok bölgede kaldırılan sokağa çıkma yasağında olmak üzere toplam 9 bin 203 kişi gözaltına alındı.

HALK, PINERA'NIN İSTİFASINI İSTİYOR

Devlet Başkanı Sebastian Pinera'nın, Maliye ve İçişleri Bakanlarının da aralarında bulunduğu 8 bakanı değiştirmesine rağmen halk, özellikle başkent Santiago'da eylemlerini sürdürüyor. Pinera'nın istifasını isteyen ve kentin tarihi İtalya Meydanı'nda toplanan kitleye, güvenlik güçleri yer yer sert müdahale ediyor.

25 Ekim Cuma günü 1 milyon 200 bin kişilik dev protestoya ev sahipliği yapan kentte, Pinera'nın istifa etmesi için hafta sonu yine büyük eylemlerin düzenlenmesi bekleniyor.

Şili'de günlerdir devam eden ve hükümetin geri adımlarına rağmen durmayan protestolar nedeniyle, diktatör Augusto Pinochet'in 1990'da devrilmesinden sonra ilk kez doğal afet söz konusu olmamasına rağmen "acil durum" ilan edilmiş ve "güvenliği sağlama görevi" orduya verilmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türkiye "en iyi emeklilik" sıralamasında sondan 3'üncü oldu

SONRAKİ HABER

Emekliler: Bu parayla insanca yaşamak mümkün değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...