24 Ekim 2019 17:12

Faşist Diktatör Francisco Franco'nun mezarı taşındı

Faşist Diktatör Francisco Franco'nun anıt mezarda olan kalıntıları aile mezarlığına taşındı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

İspanya'da Faşist Diktatör Francisco Franco'nun 44 yıldır Şehitler Vadisi'ndeki anıt mezarda olan kalıntıları eşinin bulunduğu mezarlığa taşındı.

İspanya'yı 1936-1975 yıllarında yöneten Faşist Diktatör Franco'nun izlerini silmek için sosyalist hükümetin attığı siyasi ve hukuki adımlar sonrasında, eski diktatörün kalıntılarının olduğu tabut 44 yıl sonra Şehitler Vadisi'nden çıkarıldı. Başkent Madrid'in 58 kilometre dışında olan ve Diktatör Franco'nun talimatıyla 1940-1958 yılları arasında inşa edilen Valle de los Caidos'daki (Şehitler Vadisi) bazilikanın içinde olan eski diktatörün tabutu, eşi Carmen Polo'nun gömülü olduğu Madrid'in El Pardo ilçesindeki Mingorrubio Mezarlığına taşındı.

AA'nın haberine göre, Bazilikanın içinde, yaklaşık 1,5 ton ağırlığındaki granit levhanın altında bulunan, çift çinko kaplamalı ve ahşap olan Franco'nun tabutunun çıkarıltılıp taşınması yaklaşık 4 saat sürdü. Tabutun çıkarılması sırasında bazilikanın içinde, eski diktatörün torunlarından oluşan 22 aile üyesinin yanı sıra Adalet Bakanı Dolores Delgado, Başbakanlık Genel Sekreteri Felix Bolanos, Başbakanlık Sekreter Yardımcısı Antonio Jose Hidalgo Lopez, bir adli tıp uzmanı ve rahip yer aldı.

Dünyanın farklı yerlerinden 500 gazetecinin akredite olduğu, diktatör Franco'nun tabutunun çıkarılması ve taşınması işleminin İspanyol devletine maliyetinin 63 bin avro olduğu açıklandı.

Öte yandan Madrid Valiliği güvenlik gerekçesiyle herhangi bir eylem yapılmasına izin vermese de faşist örgütlere bağlı küçük gruplar Şehitler Vadisi ve Mingorrubio Mezarlığı dışında gösteri yaptı.

İspanya Yüksek Mahkemesi Franco'nun kalıntılarının Madrid'deki anıt mezardan çıkarılıp daha sade bir yere gömülmesine hükmetmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özelleştirmenin bilançosu: 268 kuruluşta kamu payı kalmadı

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Ayhan Barut: Adana Havaalanı kapatılmamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa