22 Ekim 2019 17:25

2020 bütçesi çiftçiden uzak: Hükümet kanuni desteğin yarısını bile vermeyecek

Hükümet, 2020 bütçesinde tarımsal desteğe kanunen en az 51 milyar lira ayrılması gerekirken yalnızca 22 milyar lira ayırdı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, hükümetin 2020 bütçe teklifine göre çiftçilere ödenen destekleme için ayrılacak bütçenin tarımla geçinenler için müjde olmaktan uzak olduğunu söyledi.

Yozgat Milletvekili Ali Keven, “Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal tarafından açıklanan 2020 bütçe açıklamasında tarıma ayrılan destekleme bütçesi her yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça düşük kaldı” dedi.

Keven şöyle konuştu:

“Tarım Kanunu’na göre 2020 yılı için tarımsal desteklemeye ayrılması gereken bütçe milli gelirin en az yüzde biri (51 milyar lira) olması gerekirken 2020 bütçe teklifine göre bunun 22 milyar lira olacağı açıklandı. Yüz binlerce çiftçinin sertifikalı tohum desteğini bile bir yıl geçmesine rağmen alamadığı bu sistemde çiftçinin hakkı olan milyarlarca lira faize ve yandaş müteahhitleri kurtarmaya harcanıyor! Sarayın bütçesine karşı biz halkın bütçesini savunmaya Mecliste ve her alanda devam edeceğiz. Ancak çiftçilerimiz ve tarım örgütleri bu gasbedilen milyarlarca liraya karşı acil ses yükseltmelidir.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Anestezi teknikeri anlatıyor: Mobbing, tehdit, ağır iş yükü, sağlıksız koşullar…

SONRAKİ HABER

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Bakan şirketin avukatı gibi konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...