22 Ekim 2019 09:38

İkinci yargı paketi geliyor: Ceza alıp hapse girmeyen kalmayacak

AKP’de ikinci yargı paketi için hazırlıklar sürüyor. 38 bin kişinin tahliye olacağı ifade edilmesi beklenen paketle, hapis cezası alan herkesin mutlaka cezaevine girmesi hedefleniyor.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

AKP infaz kanununda değişiklik için hazırlıklara başladı. Masada MHP'nin 5 yıl şartlı ceza indirimi teklifi de var. En az 38 bin kişinin tahliyesini sağlayacak düzenleme için iki parti arasındaki görüşme trafiği hızlanırken, anlaşma sağlanırsa Meclis’in bütçe mesaisine gireceği aralık ayından önce teklifin yasalaşması hedefleniyor. Ayrıca paketle hapis cezası alan herkesin mutlaka cezaevine girmesinin hedeflendiği belirtildi.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, ikinci paket sadece infaz düzenlemesini içerecek. MHP’nin 5 yıl şartlı ceza indirimi öngören teklifi de daha fazla istisna içerecek şekilde masada.

AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ikinci paket sadece infaz kanununda değişiklik içerecek. Kadın örgütlerinin tepkisini çeken “nafaka” düzenlemesi ile icradan çocuk teslimi gibi konular ayrı bir paket olarak daha sonra Meclis’e gelecek.

İNFAZ ORANI YARI YARIYA DÜŞÜRÜLECEK

Kalıcı bir düzenleme arayışında olan AKP, 2/3 oranındaki infaz süresini yarı yarıya indirmeyi, kalan cezanın da 1/5 oranında denetimli serbestlik olarak düzenlenmesini öngörüyor. Bu 10 yıl hapis cezası almış bir kişinin 4 yıl cezaevinde kalması anlamına geliyor. Edinilen bilgiye göre cezalarda yaşlara göre de bazı kademelendirmeler yapılacak, kadınlar ve yaşlılar için ev hapsi seçeneği olacak.

1 AY CEZA ALAN 12 GÜN YATACAK

AKP kaynaklarına göre infaz kanununda yapılacak değişiklikte ana hedef toplumdaki adalet duygusunu zedeleyen “cezasızlık” olarak algılanan durumun ortadan kaldırılması olacak. Yaralama suçundan 1-2 yıl hapis cezası alan bir kişinin infaz kanunu nedeniyle cezaevine girmediğine dikkat çeken bir yetkili yapılan düzenleme ile hapis cezası alan herkesin mutlaka cezaevine gireceğini söyledi. Üzerinde çalışılan teklife göre 1 ay ceza alan kişi dahi 12 gün cezaevinde yatacak.

EN AZ 38 BİN KİŞİ TAHLİYE OLACAK

İnfaz düzenlemesi çalışmasının ne kadar tutuklu ve hükümlüyü etkileyeceği de değerlendiriliyor. AKP kaynakları, üzerinde çalışılan teklif uzun vadedeki sonuçlarının yanı sıra yasalaşmasıyla birlikte ilk etapta en az 38 bin kişinin tahliyesini sağlayacağını belirtti.

MHP İLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI

MHP, AKP’nin infaz kanununda kalıcı düzenleme içeren çalışmasından yaklaşık 1 yıl önce Meclis’e bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi öngören bir teklif sunmuştu. Bu çalışma kapsamında MHP’nin teklifinin de masaya yatırıldığı biliniyor.

Edinilen bilgiye göre AKP ile MHP’li yetkililer arasında hazırlanan paket için bir görüşme trafiği başladı. MHP’li bir yönetici AKP’nin infaz kanununda değişiklik öngören düzenlemesi için, “Hem cezalar hem de ceza yatış oranı arttı. Bu da cezaevlerini doldurdu. Düzenlemelerin suç işleme oranını ne kadar azalttığı, caydırıcılık etkisini sorgulamak gerek. Genel kanaat çok faydalı olmadığı yönünde. Bu açıdan yeniden revize edilmesi olumlu. Biz de makul buluyor, gelecek açısından faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu konuda uzlaşılır bir zemin var” dedi.

AKP UYUŞTURUCU VE ÇETE SUÇLARININ DA KAPSAM DIŞI OLMASINI İSTEDİ

Terörle mücadele, devlet güvenliği, cinsel saldırı gibi çok sayıda suçu kapsam dışı bırakan MHP teklifine AKP’den gelen en net itiraz uyuşturucu suçuna da şartlı ceza indirimi getirilmesi oldu. AKP uyuşturucu suçunun yanı sıra TCK 220’de düzenlenen organize suç örgütünün de kapsam dışına çıkarılmasını istiyor. Eğer bu konularda anlaşma sağlanırsa MHP’nin teklifinin istisnalar arttırılarak infaz kanunu düzenlemesi içinde yer alabileceği ifade ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan yıllık ödeneği ağustosta tüketti

SONRAKİ HABER

HDP'li Nusaybin Belediyesi'ne atanan kayyum Mehmet Balıkçılar 3 yıl ne yaptı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...