21 Ekim 2019 13:07

Gezi eylemleri sırasında öldürülen Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklar beraat etti

Gezi eylemleri sırasında katıldığı bir yürüyüşte arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklar beraat etti.

Fotoğraf: DİHA

Paylaş

İstanbul Ümraniye'de Gezi Parkı eylemleri sırasında yapılan yürüyüşte bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüyle ilgili davada karar açıklandı. Karara göre, sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında beraat kararı verildi.

Kartal Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 24. duruşması görülen davada, davacı Mustafa Kartal ve Seyit Kartal'ın avukatı Sevgi Evren sanık Cengiz Aktaş'ın gerekçe göstermeden duruşmaya katılmadığını belirtti. Evren dava hakkında verilen mütalaanın kabul edilemez olduğunu belirterek davanın 7 yıldır sürdüğünü ve ne kadar yol alındığının soru işareti olduğunu kaydetti. 

Evren sanıkları haklı gösteren bilirkişi raporların taraflı ve eksik olduğunu da söyleyerek " Kazanın yaşandığı gün iki polis memurunun tuttuğu tutanak 6,5 yıl boyunca göz ardı edildi" dedi.

YENİ BİLİRKİŞİ RAPORU TALEP EDİLDİ

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre, Avukat Evren raporlardaki eksikliklerin giderilmesini yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini talep etti. 

Avukat Rana Gedişkaya sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş'ın taksi sürücülüğü yapıp yapamayacağının belirlenmesi için psikoteknik rapor alınmasını istedi.

Baba Ali Ayvalıtaş "Tam 6,5 yıl geçti. Oğlum asker olacaktı. 80 km ile gittiğim halde karınca ezmiyorum. Yuvasını kuracak, insanlığa hizmet edecekti. Biz haram yemeyiz. Yürüyüşe katıldı. Bu suç mu? Sizden ricam size güveniyorum. Tutuklayın bunları. Çocuklarım öldürüldü. Eşim hayatını kaybetti” dedi. 

Sanık Görkem Demirbaş'ın avukatı Yalçın Tura "Güvenlik önlemi alınmış olsaydı, ne o genç ölecek ne de bu dava görülecekti. Biz yeni bir rapor alınması konusuna katılmıyoruz" dedi. Tura, "Bazı tahkikatın genişletilmesinin gerçeği değiştireceğine inanmıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Savcı davacı avukatların taleplerinin reddedilmesini istedi. Duruşmayı takip eden Avukat Ömer Kavilli ise savcının ret kararının kabul edilemez olduğunu ifade etti. 

Mahkeme avukatların kazaya karışan aracın özellikleriyle ilgili rapor alınması, bir kısım tanıkların dinlenmesi yeniden rapor alınması ve diğer taleplerin yargıyı uzatacağı sandıkların hukuki durumunda değiştirmeyeceği, raporların alınmış olması ve sonuçlarının aynı olması nedeniyle taleplerinin reddine oybirliğiyle karar verdi.

SANIKLAR BERAAT ETTİ

Davacı tarafı ve sanık avukatları mütalaa hakkında son beyanlarını sundu. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş suçsuz olduğunu belirterek beraatını talep etti. Savcı bir önceki duruşmada sanıklarla ilgili beraat talep ettiği mütalaasını tekrarladığını belirtti. Kartal Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüyle ilgili davada sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında beraat kararı verdi.

“TAKSİRLE ÖLÜME VE YARALANMAYA NEDEN OLMAK” SUÇUYLA YARGILANIYORLARDI

Bir önceki 10 Haziran tarihli duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan duruşma Savcısı Ali Fuat Akın, sanıkların, “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçunu işlediklerine dair yeterli delil bulunmadığını gerekçe göstererek, her iki sanığı mevcut suçtan beraatlarına karar verilmesini istemişti. 

NE OLMUŞTU?

2 Haziran 2013 gecesi Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde yürüyen grubun üzerine doğru hızla giden aracın çarptığı Ayvalıtaş’ın ölümü kayıtlara trafik kazası olarak geçti. Aracın sürücüsü ifadesinin alınmasının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ayvalıtaş’a aracıyla çarpıp ölümüne sebep olan sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ile Cengiz Aktaş, Türk Ceza Kanunu’nun 85/2. maddesi uyarınca “taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanıyor.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki davaya sunulan bilirkişi raporunda, “Ayvalıtaş’ın kendi ölümünde asli ve tam kusurlu olduğu” tespiti yer almıştı, iki sanığın olayda kusurlu olmadığı sonucuna varılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dünya Geleceğe Dönüş Günü

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Putin ile görüşüp, atılması gereken adımları inşallah atmış olacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...