18 Ekim 2019 14:42

Af Örgütü: Türkiye ve desteklediği silahlı gruplar koalisyonu savaş suçları işledi

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ve müttefiklerinin Suriye’ye yönelik operasyonlarında “savaş suçları” işlediğini duyurdu.

Fotoğraf: TSK/AA

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü, Fırat'ın doğusuna yönelik Türkiye ve bağlı grupların gerçekleştirdiği operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “Türk askeri güçleri ve Türkiye’nin desteklediği silahlı gruplar koalisyonu sivillere yönelik utanç verici bir fütursuzluk örneği gösterdi” denildi.

"YERLEŞİM ALANLARINA AYRIMSIZ SALDIRILAR"

Operasyona dair hazırlanan raporda ilk yardım çalışanları, sağlık çalışanları, yerlerinden edilenler, gazeteciler ve insani faaliyetlerde bulunan görevlilerden oluşan 17 kişinin tanıklığına başvurulduğunu belirten Af Örgütü, “Toplanan bilgiler, yerleşim alanlarına yönelik ayrımsız saldırılara ilişkin ezici kanıtlar sunuyor” dedi. 

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Türk ordusunun ve desteklediği Suriyeli askeri unsurların operasyonlarının, “hukuka aykırı bir şekilde sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açtığı, bunun da “ciddi ihlaller” ve “savaş suçu teşkil” ettiği belirtildi. 

Raporda, Kürt Kızılayı (Heyva Sor a Kurd) çalışanı bir tanık, 12 Ekim’de Salihiye köyünde yerlerinden edilenlerin sığındığı bir yere düzenlenen bombardımanın ardından yıkıntılar arasında cenazeler çıkardığını anlattı. Sözkonusu tanığın “Öldürülen çocukların kız mı erkek mi olduklarını bilemiyordum, çünkü bedenleri kömür gibi kararmıştı” şeklindeki anlatımlarına da raporda yer verildi.

"HEVRİN XELEF'İN ÖLDÜRÜLMESİ BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE ARAŞTIRILMALI"

Uluslararası Af Örgütü, 12 Ekim’de Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Xelef’in öldürülmesinin de üzerinde durdu. Xelef’in öldürülmesine ilişkin “Ahrar El Şarkiye savaşçıları tarafından aracının dışına kadar sürüklendi, dövüldü ve soğukkanlı bir şekilde kurşunla öldürüldü” denildi. Af Örgütü’ne sunulan hastane raporunda da Kürt kadın siyasetçinin “kafasında bir çok kurşun izi, bacaklarında, yüzünde ve kafatasında kırıklar” olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, "Sivil savunmasız insanları öldürmek, menfur ve açık bir savaş suçudur. Hevrin Xelef'in öldürülmesi bağımsız bir şekilde araştırılmalı ve suçlular yargılanmalıdır. Türkiye'nin kendi kontrolü altındaki güçlerin ihlalleri ve savaş suçlarını durdurma sorumluluğu bulunuyor." ifadesini kullandı.

Ahrar El Şarkiye üyelerinin aynı gün en az 9 Kürt savaşçıyı esir alıp, öldürdüğü bilgisini veren Uluslararası Af Örgütü, bu gruplarının alıkoyduğu bir sağlık örgütüne çalışan iki sivilden de halen haber alınamadığı bilgisini paylaştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kadın örgütleri: Yargı reformu bahanesiyle haklarımızın gasbedilmesine izin vermeyiz

SONRAKİ HABER

SES'ten Suriye operasyonu açıklaması: Sağlık emekçilerinin güvenliği sağlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...