15 Ekim 2019 23:00
Son Güncellenme Tarihi: 16 Ekim 2019 15:54

Hangi ülkeler Türkiye'ye ne kadar silah sattı?

TSK’nin ÖSO ile Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonla birlikte pek çok ülke Türkiye’ye silah satışını durdurduğunu açıkladı. Peki 2018’de Türkiye’ye hangi ülke ne kadar silah sattı?

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

TSK’nin, cihatçı grupların da aralarında bulunduğu ÖSO ile Suriye’de başlattığı operasyona dünyadan tepkiler sürerken 11 ülke Türkiye’ye silah satışını durdurduğunu açıkladı. Silah satışını durduran ülkeler Norveç, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İsveç, Fransa, Almanya, Çekya, İtalya, Kanada ve İspanya. Özellikle Fransa, operasyon nedeniyle Türkiye’ye silah satışının askıya alınması konusunda AB'nin ortak bir tutum alması için çağrı yapsa da çağrıya uyan ülkelerin sayısı da Türkiye’ye yaptıkları silah satışı da sınırlı.

BU ÜLKELER TÜRKİYE'YE NE KADAR SİLAH SATIYOR?

Finlandiya, 2018'de Türkiye'ye yaklaşık 17 milyon avroluk askeri teçhizat sattı. Norveç ise aynı yıl yaklaşık 6 milyon avro değerinde silah satışı gerçekleştirdi.

Fransa ise 2018'de Türkiye’ye 45,1 milyon avro değerinde silah ihraç etti. Ancak Fransa Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre Fransa son 10 yılda Türkiye'ye 594 milyon euro değerinde silah ihraç etti.

Almanya’nın geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gerçekleştirdiği silah satışı 243 milyon avro değerinde. Bu Almanya’nın toplam silah satışının yaklaşık üçte birine denk geliyor.

Hollanda'dan 2017'de yapılan askeri malzeme ithalatı ise 42 milyon dolardı.

Kanada Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında Türkiye'ye yapılan silah ihracatı yaklaşık 87 milyon Kanada dolarına ulaşmıştı.

Türkiye 2014-2018 döneminde yurtdışından aldığı silahların yüzde 60’ını ABD’den ithal ederken, bunu yüzde 17’i ile İspanya ve yüzde 13 ile İtalya takip etti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cenaze taşıdığı gerekçesiyle Halis Demir'e 9 yıl hapis cezası verildi

SONRAKİ HABER

Sol, Nurettin Yıldız’ın şikayeti üzerine adli para cezasına çarptırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...