15 Ekim 2019 21:42

Su ve Vicdan Nöbeti bileşenleri: Talebimiz ruhsatların iptal edilmesi

Kaz Dağları’ndaki maden arama faaliyetine karşı Su ve Vicdan Nöbeti düzenleyen bölge halkı, bakanlığın ruhsatı yenilememesiyle ilgili açıklama yaptı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Çanakkale’de merkeze bağlı Kirazlı köyü Balaban mevkisinde, 26 Temmuz tarihinde Doğu Biga Madencilik tarafından yürütülen Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesi'ne karşı çıkmak için ‘Su ve Vicdan’ nöbeti başlatan bölge halkı, nöbetin 82’nci gününde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Bakanlığın ruhsatı yenilememiş olması, bizler için umut vaat edici bir gelişme de olsa gerçek talebimiz ruhsatların iptal edilmesidir” denildi.

Doğu Biga Madencilik tarafından, 13 Ekim 2019 tarihinde süresi dolan ruhsatın yenilenme süreci tamamlanana kadar inşaat faaliyetlerinin ertelendiğinin duyurulmasının ardından Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından Truva Atı önünde düzenlenen basın açıklamasına, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcıları, Rebiye Ünüvar, İrfan Mutluay, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir ile çok sayıda çevreci katıldı.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu adına basın açıklamasını okuyan Prof. Dr. Murat Türkeş, “Bugün geldiğimiz noktada şirketin işletme ruhsatının ertelendiğini, gerekli onayın verilmesi için yapılacak işlemler için 2 aylık ek süre verildiğini öğrendik. Geldiğimiz nokta yüz binlerce insanın haklı mücadelesinin bir karşılığıdır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının beklenen süre içerisinde ruhsatı yenilememiş olması, bizler için umut vaat edici bir gelişme de olsa gerçek talebimiz ruhsatların iptal edilmesidir. Bölge 'önemli korunması gereken alanlar' olarak kabul edilmeli ve bir bütün olarak dünya mirası ilan edilmelidir” dedi. (Çanakkale/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Veli Ağbaba'dan 'YEP' göndermesi: Her paketten işsizlik çıkıyor

SONRAKİ HABER

Anadolu Güçbirliği Konfederasyonundan 'ortak mücadele' ziyaretleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...