15 Ekim 2019 11:21

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği askeri operasyon ile ilgili yaptığı açıklamaların tartışılması üzerine bir açıklama daha yayınladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı | Fotoğraf: Muhammet İkbal Arslan/AA

Paylaş

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenlediği ve "Barış Pınarı" adı verilen askeri operasyon ile ilgili yaptığı açıklamaların tartışılması üzerine bir açıklama daha yayınladı. Akıncı, "Şahsım için kullanılan haksız ve yaralayıcı ifadeleri esefle karşılıyor, sahiplerine iade ediyorum. Barış istemenin suçlanıp karalanması kime ne kazandırır?" ifadelerini kullandı.

"BARIŞI SAVUNMAK NE ZAMANDAN BERİ SUÇ OLDU?"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yayınladığı açıklamada ""Birkaç gün önce belirttiğim görüşler, inandığım samimi düşüncelerimdir. İfade ettiğim diplomasi ve diyalog ihtiyacının terör örgütleri ile diyalog çağrısı olarak yansıtılıp bunun üzerinden siyaset yapılması çarpıtmadan öte bir şey değildir. Yapılan bazı açıklamalarda şahsım için kullanılan haksız ve yaralayıcı ifadeleri esefle karşılıyor, sahiplerine iade ediyorum. Barışı savunmak ne zamandan beri suç oldu? Bu istemin suçlanıp karalanması kime ne kazandırır?" dedi.

Akıncı, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: Bu süreçte terör, barış, demokrasi kavramları gibi konulardaki gerçek duygu ve düşüncelerimi bilen ve desteğini esirgemeyen tüm halkımıza bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim. Bilinçli olarak konuyu çarpıtıp tırmandıranları da bir an önce sağduyuya davet ederim. Bu anlayış içerisinde kamplara bölünüp birbirimizi suçlamanın bir anlamı olmadığına inanıyorum. Türkiye ve bölge bu zor dönemden elbette barış içinde çıkmanın yolunu bulacaktır. Bu günler geride kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bugüne dek şehit düşenlere Tanrı’dan rahmet, yaralılara acil şifalar diler ocaklarına ateş düşen ailelerin acılarını paylaşırım.

NE OLMUŞTU?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Barış Pınarı" adı verilen operasyona yönelik açıklamalar yapmış, "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mali'de askeri üslerin protesto edildiği kentte sokağa çıkma yasağı

SONRAKİ HABER

Meral Akşener'den asker selamlı, dualı Meclis grup toplantısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...