13 Ekim 2019 13:06

Angela Merkel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Suriye'deki askeri operasyonu durdurun

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve Fırat'ın doğusuna düzenlenen operasyonu derhal sona erdirmesi için çağrı yaptı.

Angela Merkel | Fotoğraf: Abdülhamid Hoşbaş/AA

Paylaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye'de Fırat'ın doğusuna düzenlenen operasyonu derhal sona erdirmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yaptı.

DW Türkçe'nin haberine göre, Alman hükümet sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Merkel'in Erdoğan'dan "askeri operasyonları derhal sona erdirmesini" istediğini belirtti. Açıklamada ayrıca yerel halkın büyük kesiminin sürgün edildiği ve bu durumun Türkiye'nin güvenlik çıkarlarından bağımsız olarak bölgeyi istikrarsızlaştırma ve terör örgütü IŞİD'in yeniden güçlenmesi tehlikesini ortaya çıkardığı belirtildi.

Almanya'da koalisyon hükümetinin büyük ortağı olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) Genel Başkanı olan Kramp-Karrenbauer, "Türkiye'nin, Kuzey Suriye'de bir işgal gücü olarak kalma planına yönelik işaret varsa, buna açık bir yanıt vermek zorundayız. Böyle bir şey olamaz" diye konuşmuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ'de yurt sorununun çözümü için imza kampanyası başlatıldı

SONRAKİ HABER

Ordu'da Tez-Koop-İş üyesi işçilere yönelik baskı protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...