12 Ekim 2019 12:41

Sayacılar Adana’da greve çıkma kararı aldı

Adana'da, her geçen gün üretim masrafları artan sayacılar, pazartesi günü iş bırakıyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Adana Büyük Saat civarında bulunan arastada üretim yapan ve her geçen gün üretim masrafları artan sayacılar, pazartesi günü iş bırakıyor. Yüksek enflasyona rağmen fiyatların geçen yıla göre düştüğünü söyleyen Ayakkabı İmalatçıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özay, Türkiye’nin çeşitli illerindeki sayacı oda ve dernekleri ile birlikte belirledikleri yüzde 50 zam talep ettiklerini söyledi.

“HER ŞEYİN FİYATI ARTARKEN SAYA FİYATI DÜŞTÜ”

Elektrikten, ekmeğe, kiraya, suya her şeye zam gelirken, üretimde kullandıkları iplik, iğne, makine parçalarının fiyatları artarken saya fiyatlarının geçtiğimiz yılın altına düştüğünü söyleyen Özay, “Önce zammımızı almak istiyoruz. Saya işçisi sigortasız, kayıtsız, düşük ücretlerle çalışıyor. Düzensizlik var. Zamdan sonra bu sorunu çözmek için girişimlerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

“TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

20-30 yıl önce iyi ücret kazanan, ruhsatlı çalışan sayacıların yıllar içerisinde güvencesiz hale geldiğini ifade eden Özay, Birkaç ay önce Konya, İstanbul, Antep, Adana, İzmir, Kayseri ve Hatay’dan sayacılarla bir araya gelerek Mecliste de görüşmeler yaptıklarını, kayıtlı çalışmaları için denetimlerin yapılmasını istediklerini hatırlattı. Ayrıca zam talebi için yüzde 50 zam kararlaştırdıklarını ifade eden Özay, talepleri karşılanana kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade etti.

“SAYACILAR HAK ETTİKLERİ ÜCRETİ İSTİYOR”

Ayakkabı üretimi büyük ölçüde parça başı yaptırıyor. Ayakkabı markalarından siparişi alan atölyeci, ayakkabı üretiminin deri kesimi, kalıba çekilmesi, temizliği gibi aşamalarını atölye içerisinde parça başı ya da ücretle yaptırıyor. Deriyi dikerek ve yapıştırarak ayakkabının modelini vermekle ilgili olan sayacılık ustalık gerektiren ve tecrübeyle gelişen, otomasyondan ziyade kaliteyi ustalığın belirlediği bir meslek.  Bu yüzden Ziylan (FLO), Alman Deichmann, Rus Kari gibi tedarikçiler ya da Pier Cardin, Greyder, Kemal Tanca gibi markalara ayakkabı üreten sayacılar hak ettikleri ücretleri almak istiyor. Sayacılar greve giderken son birkaç yılda Adana’da ayakkabı üretiminde büyük sayılan firmalar Büyük Saat’teki arastadan Orta Ölçekli Sanayi Sitesine taşındı. Sayıcıların bir kısmı da buralarda ücretli çalışmaya başladı.

ANTEP’TEKİ SAYACILAR DA PAZARTESİ TOPLANTI YAPACAK

Antep’te cuma günü yüzde 50 zam talebiyle iş bırakan sayacılar da, yüzde 50 zam taleplerinin işverenler tarafından kabul edilmemesi üzerine pazartesi günü tekrar bir araya gelme kararı aldı. Sayacılar, pazartesi günü yapılacak toplantıda alınacak kararlar doğrultusunda adım atacaklar. (Antep/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çaykur işçisi Öz Gıda-İş'e tepkili: TİS'e işçileri değil patronu düşünerek imza attı

SONRAKİ HABER

Dünyadan tepkiler sürüyor: Operasyon Suriye'nin egemenlik hakkının ihlalidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...