12 Ekim 2019 13:42

Avcılar'da depremde yıkılan minarenin yapımında bile malzeme çalmışlar

İstanbul'da meydana gelen deprem sırasında Avcılar'da yıkılan Hacı Ahmet Tükenmez Camii'nin minaresinin standartlara uygun yapılmadığı ortaya çıktı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

26 Eylül'de meydana gelen deprem sırasında Avcılar'da yıkılan Hacı Ahmet Tükenmez Camii'nin minaresinin yıkımına başlandı. Yıkımda cami minaresinin standartlara uygun yapılmadığı minarede 14 veya 16 milimetrelik yerine 8'lik demir kullanıldığı belirtildi.

39 yıllık Hacı Ahmet Tükenmez Camii'nin minaresi 26 Eylül'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde yıkıldı. Avcılar Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerinin incelemesi ardından cami, 1 gün sonra detaylı incelenmek üzere mühürlendi.

DENETİM YAPILMAMIŞ

İstanbul ve çevresinde çok sayıda cami ve minaresinin yıkımında görev yapan uzmanlardan Yücel Özden, “Bu minarelerin yapımında denetim olmamış. Minarenin içine de merdiven koymamışlar. Kopan yerde 8'lik demir var. Oysa en az 14-16'lık demir olması lazım. Bunun yanı sıra içinde birbirini tutacak merdivenler olması lazım. İçinde merdiven de yok. Rüzgar vurduğu zaman zayıf yerden kopar. Bu sadece Avcılar'daki camiye özgü bir şey değil. Başka yerlerde yıktığımız cami minarelerinde de aynı durum vardı. Bağımsız yapmışlar. İndirirken devriliyor veya açılmış, patlamış. Böyle eski yapılarda hep sıkıntılar var” diye konuştu. Özden, minare çevresinin 5 metre 80, içinin 5 metre 20 santimetre olduğunu, kesildikten sonra zincirlerle indirilecek parçaların terazi hassaslığında dengede tutulması gerektiğini çalışmaların akşam saatlerinde tamamlanacağını söyledi.

Avcılar Müftüsü Bekir Derin ise caminin veya diğer minare için risk raporu bulunmadığını savunarak caminin kısa sürede ibadete açılabileceğini söyledi. (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da barış talebine polis ablukası: Demokrasi Nöbeti engellendi

SONRAKİ HABER

Liberaller ayılırken sosyal demokratlar bayılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...