10 Ekim 2019 15:47

Gazeteciler Alican Uludağ ve Duygu Güvenç'in Brunson davasında 3. duruşma görüldü

Gazeteciler Alican Uludağ ve Duygu Güvenç hakkında Rahip Brunson haberleri nedeniyle açılan davanın 3. duruşması bugün görüldü.

Fotoğraf, Gazeteci Alican Uludağ'ın Twitter hesabından alınmıştır

Paylaş

Cumhuriyet gazetesinin muhabiri Alican Uludağ ile Cumhuriyet’in eski diplomasi muhabiri Duygu Güvenç hakkında Rahip Brunson ile ilgili haberleri gerekçe gösterilerek, "devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçu kapsamında Türk Ceza Kanunun 301. maddesinden açılan davanın duruşması görüldü. Bir sonraki duruşma 9 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 3. duruşmada, Duygu Güvenç savunma yaptı. Güvenç, "Yazdığım yazının herhangi bir suç ile ilgisi yoktur; haberle suç yan yana gelemez. Bir haberci de bence suçlu olamaz çünkü hepimizin doğru habere ihtiyacı var” dedi. Haberinde yargının rahat bırakılarak, yargının bağımsız karar vermesi gerektiğini savunduğunu anlatan Güvenç, “Bu eleştirileri haberleştirmek benim bir gazeteci olarak görevim. Bu haberden dolayı ceza alırsam bu Anayasamızda güvence altına alınan basın özgürlüğü ile ifade hürriyetinin ihlali olur. Ceza verilmesi halinde hiçbir gazeteci siyasilerin diplomatik pazarlıklarda ele aldığı davalara yönelik bir eleştiri yapamayacak, halk da bilgilenemeyecek" ifadelerini kullandı.

Güvenç’in Avukatı Abbas Yalçın, yargılama konusu haberle ilgili müvekkilinin İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığını belirterek bu dosyanın kendilerine gönderilmesini istedi. Yalçın ayrıca savunma için mahkemeden süre talep etti. Mahkeme, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine Rahip Brunson'ın yargılandığı dosya ile ilgili müzekkere yazılmasına ve esasa ilişkin savunmalar için ek süre verilmesine karar vererek davayı 9 Ocak 2020 tarihine erteledi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadıköy'de 10 Ekim anmasına polis müdahalesinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Şili'de müzik festivalinin açılış gecesinde hükümet karşıtı gösteriler düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...