10 Ekim 2019 12:28

Yürüyüşleri engellenen Somalı maden işçilerine destek ziyareti

Manisa Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara’ya yürümek için yola çıkan ancak Manisa Valiliği tarafından yürüyüşleri engellenen Somalı madencilerin Kırkağaç'taki nöbetini ziyaret etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Soma’da 5 yıl önce işten atılan ve tazminatları ödenmeyen madencilerin Ankara’ya başlattığı yürüyüş engellenmeye devam ediyor. Engel üzerine Kırkağaç'ta nöbete başlayan işçileri KESK Manisa Şubeler Platformu, Emek Partisi, ÖDP ve Yeşil Sol Parti ziyaret etti. Ziyarette sık sık "Birleşe birleşe kazanacağız" , "Direne direne kazanacağız" , "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları atıldı.

Ziyarette konuşan KESK Manisa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Metin Demirel, AKP hükümetinin işçi ve emekçilerin taleplerine karşı kulaklarını tıkadığını ifade ederek, "Geçinemediği, ücret yetmediği için eylem yapan, hak arayan işçi ve emekçileri suç işliyormuş gibi göstererek toplumda hedef haline getirmeye çalışmaktadır. Hakkını alamayan işçinin hak arama mücadelesini huzur bozanlar veya terörist yaftası yapıştırarak işçinin hakkını vermeye işvereni masum göstermeye çalışmaktadır. Yani işveren ile işçi arasında maaş, ücret ve sosyal haklar konusunda tercihini hep işverenden yana kullanmıştır" dedi. 

"AKP İŞVERENE DİKENSİZ GÜL BAHÇESİ BIRAKTI"

Emekçinin haklarının gasbeden hükümet ve işverenin birlikteliğine karşı işçilerin ve emek örgütlerinin el ele mücadele etmesi gerektiğine vurgu yapan Demirel, "Futbolda şampiyonluk kutlamalarına gösterilen hoşgörü ve müsamaha gibi davranışı AKP hükümeti işçi, emekçi eylemlerinde  göstermemektedir. Çünkü işçi ve emekçilerin eylemleri ve hak arama mücadelesini yok etmek, işverene dikensiz bir gül bahçesi bırakmak AKP'nin bilinçli tercihidir. Bu oyunu işçi emekçilerin birliği bozacaktır. İşçiler ise kararlı olduklarını ve haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söyledi. (Manisa/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencilerinin eylemi kazanımla sonuçlandı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da operasyona tepki: Ülkeye faydası yok, faturası bize vergi olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...