Kaz Dağları Dayanışması'nın Ankara'ya yürüyüşü engellendi

Kaz Dağları İstanbul Dayanışması'nın, Kaz Dağları'ndaki doğa katliamına dikkat çekmek için başlattığı Ankara yürüyüşü polis tarafından engellendi, 8 kişi gözaltına alındı.

10 Ekim 2019 10:26
Son Güncellenme Tarihi: 10 Ekim 2019 14:29
Paylaş

Can Deniz ERALDEMİR
İstanbul

Kaz Dağları İstanbul Dayanışması'nın, Kaz Dağları'ndaki doğa katliamına dikkat çekmek için başlattığı Ankara yürüyüşünü polis engelledi. Polis, 8 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan Koray Türkay, Önder Yılman, Harun Turgan, Kerem Gürsu, Cenk Usta, Baran Doğan, Murat Akbas, ve Kaan Meriç, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

"GELECEĞİMİZ İÇİN ANKARA'YA YÜRÜYORUZ"

Kaz Dağları İstanbul Dayanışması, Kaz Dağları'ndaki doğa katliamına dikkat çekmek için Yoğurtçu Parkı'ndan Ankara'ya yürüyüş başlatmıştı. Yürüyenler, 5 Ekim günü Maltepe'de gözaltına alınmıştı. Kaz Dağları İstanbul Dayanışması, gözaltına alındıkları İdealtepe sahilinde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ile CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Akbaş katıldı.

Basın açıklamasının ardından tekrar yürüyüşe geçen katılımcıları polis, Valilik kararını gerekçe göstererek engelledi. Polis 8 kişiyi gözaltına aldı.

Basın açıklamasında konuşan Kaz Dağları ve Gelecek Yürüyüşçülerinden Koray Türkay, "Yürüyüşün daha ilk parkurunun bitiminde yani 12. kilometresinde bir engelle karşılaştık. Polislerin ‘Yasa benim yetki de ben de’ demesi ile şu an bulunduğumuz noktadan gözaltına alındık ve savcının özür dilemesiyle hafta sonu olmasına rağmen pazartesiye kadar bekletilmeden bırakıldık” diye söze başladı.

Türkay, “Bundan 4 yıl önce 10 Ekim tarihinde saat 10:04’te Ankara’nın ortasında barış talebi için toplanan insanların katledildiği günü anarak daha anlamlı bir şekilde yürüyüşümüze devam ediyoruz. Onlar savaşa hayır demek için Ankara'daydılar, biz doğa katliamlarına hayır demek için, geleceğimiz için Ankara’ya yürüyoruz” diye konuştu.

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise, Kaz Dağları'nın sermayenin çıkarı için katledildiğine dikkat çekti ve "O bölgede yaşayan insanlarında yaşam alanlarının katledilmesi ve oradan göç edilmeye zorlanması, tüm geçim kaynaklarının ortadan kaldırılması anlamına geliyor" dedi.

"Bugün Türkiye'nin yer altı yer üstü tüm zenginliği sermayenin ve iktidarın çıkarları için talan ediliyor" diye konuşan Gülüm, Hasankeyf, Fırtına ve Dicle Vadisini örnek gösterdi. "Nerede bir orman görse, nerede bir ağaç görse katletmek üzerine kurulu bir iktidar var" diye belirten Gülüm, İstanbul'un deprem gerçeğine dikkat çekti ve toplanma alanlarının aynı iktidar tavrı sebebiyle ortadan kaldırıldığını vurguladı.

“İKTİDAR HER ŞEYE SAVAŞ AÇMIŞ DURUMDA”

Gülüm, "Bu ülkede barışı savunmak suç. Bu ülkede doğayı savunmak suç. Öyle bir iktidarla karşı karşıyayız ki her şeye savaş açmış durumda" dedi.

Basın açıklamasının ardından yeniden yürüyüşe geçen katılımcılara polis “Valilik izin vermedi” dedi, müdahale etti. Gözaltına alınan katılımcılar Maltepe'de bulunan Küçükyalı Polis Merkezine götürüldü. Sorgulamaları devam ediyor.

“HAK GASBI YAPILDI”

Müdahalenin ardından görüştüğümüz Avukat Onur Cingin, müdahalenin anayasaya aykırı olduğunu belirtti ve "Dün Valiliğe bir bildirimde bulunduk. Bu bildirim çerçevesinde Vali yasaya ve anayasaya aykırı bir şekilde bunu bir izin talebi gibi algıladı ve yürüyüşe izin vermediğini açıkladı" dedi.

Anayasanın 34. Maddesi çerçevesinde barışçıl amaçlı toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabileceğini vurgulayan Cingin, "Burada yasal ve anayasal anlamda hak gasbı yapıldı. Buradaki insanlar anayasanın 56. Maddesindeki çevreyi koruma hakkı çerçevesinde buradalardı" diye konuştu.

Cingin, bir önceki gözaltı işleminde savcının ifade bile almadığını hatırlattı ve "Tüm makamlar bunun suç olmadığını biliyor" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye harekatını değerlendiren Prof. Dr. Yeğen: Harekat bölgeye barış getirmeyecek

SONRAKİ HABER

YTÜ Emek Gençliği: Bedri Gencer’i okulumuzda istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...