09 Ekim 2019 15:36

TBMM'de sınır ötesi operasyon tartışması: Meclis, HDP dışında tek ses!

TBMM genel kurulunda, "Barış Pınarı" adı verilen sınır ötesi operasyona dair HDP milletvekillerinin "Bu bir işgaldir" açıklamasına diğer partilerin milletvekilleri tepki gösterdi, tansiyon yükseldi.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

TSK ve ÖSO'nun Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı ve "Barış Pınarı" adı verilen askeri operasyon, TBMM genel kurul gündeminde tartışmalara neden oldu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni'nin "Bu bir işgal operasyonudur" ifadesinin ardından Mecliste tansiyon yükseldi.

HDP Milletvekili Çepni'nin "Barış Pınarı" adı verilen askeri harekata dair "Dün Genel Kurulda kabul edilen Suriye-Irak tezkeresine 'hayır' oyu verdik. Bugün savaş ve işgal başlamış durumda ve Mecliste bu alkışlanıyor. Bu işgalin hiçbir hukuki gerekçesi yoktur" ifadelerine AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan karşılık verdi. Turan, Çepni'nin ifadelerine karşılık “Türk ordusuna işgalci diyen ya katildir, ya zalim, ya da hain. Ya devlet ya Kandil” sözlerini sarf etti. Turan'ın bu sözleri üzerine HDP Milletvekili Fatma Kurtulan söz alarak Murat Çepni'yi destekledi ve “Oraya işgale gidiyorsunuz” dedi. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan da “Türk ordusuna işgalci diyemezsiniz. Salih Müslim’i Türkiye’de kırmızı halıyla biz karşılamadık” sözlerini sarf ederken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç “Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri o ya da bu nedenle, başka bir ülkenin sınırları içindeyken, Türkiye’nin topraklarını korumak için tezkere gelirse, biz bu tezkereye ‘evet’ deriz. Biz ülkemizi, devletimizi, bayrağımızı koruruz” ifadelerini kullandı. MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül de “Türk ordusu alayınıza yeter” dedi. Tartışmanın sürmesi üzerine TBMM Meclis Başkan Vekili Levent Gök, partilerin grup başkanvekillerini çağırarak oturuma ara verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının bilançosu

SONRAKİ HABER

Almanya'da sinagog önünde silahlı saldırı: 2 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...