09 Ekim 2019 11:51

Hak savunucularının yargılandığı Büyükada davasında savcıya ek süre verildi

11 insan hakkı savunucusunun yargılandığı Büyükada Davasında mahkeme heyeti, savcıya mütalaasını hazırlaması için ek süre verdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 kişinin "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" iddiasından yargılandığı davaya devam edildi. Mahkeme heyeti, savcıya mütalaasını hazırlaması için ek süre verdi. 

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Taner Kılıç ve İlknur Üstün'ün de aralarında bulunduğu 4 tutuksuz sanık katıldı, avukatları da salonda hazır bulundu. Duruşmayı, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Avrupa Birliği Delegasyonu, Af Örgütü ve Hollanda Konsolosluğu'ndan yetkililer ile çok sayıda kişi izledi. 

SAVCI EK SÜRE İSTEDİ

Duruşma savcısı, dosyanın içeriği ve evrakların fazlalığı nedeniyle dosyanın incelemesinin uzun sürmesi nedeniyle esas hakkında mütalaa hazırlayabilmek için ek süre talep etti. Avukatlar ise müvekkilleri hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, incelenen emanet eşyaların iadesine karar verdi. Heyet, savcının mütalaasını hazırlaması için ek süre talebini kabul ederek, duruşmayı 27 Kasım'a erteledi.

İDDİANAME NE DİYOR?

İddianamede, o dönem Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç hakkında "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla, diğer şüpheliler hakkında ise, "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlamasıyla 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç, Büyükada davasının tek tutuklusuydu. İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirilen 31 Ocak 2018 tarihli duruşmada tahliye edilen Kılıç'ın, savcılığın tahliyeye itiraz etmesi üzerine 1 Şubat 2018'de tekrar tutuklanmasına hükmedilmişti. Kılıç, 15 Ağustos 2018'de mahkemenin yaptığı aylık tutukluluk incelemesi sonucunda tahliye edilmişti. (İstanbul/DHA)

(Fotoğraf: Arşiv)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Efemçukuru’ndan Kaz Dağlarına "Su, Vicdan ve Yaşam Yürüyüşü" başladı

SONRAKİ HABER

Üç kız çocuğunu kaçırdılar serbest bırakıldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...