08 Ekim 2019 13:02

HDP: 6-8 Ekim Kobane olayları tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılsın

HDP, 6-8 Ekim tarihlerinde yaşanan Kobane olaylarının tüm boyutları ile açığa çıkarılması amacıyla Meclis'e önerge verdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan ve kamuoyunda Kobane olayları olarak bilinen olayların tüm boyutları ile açığa çıkarılması amacıyla TBMM'ye soru önergesi verdi.

Önergede, IŞİD tarafından 2014 yılının Eylül ayında Suriye’nin Halep iline bağlı Kobane ilçesine yönelik saldırıların artması ve on binlerce Kobanelinin katledilme tehlikesinin ortaya çıkması üzerine Türkiye’de insanlar Anayasal bir hak olan demokratik protesto haklarını kullanarak, iktidarın Kobane’de yaşanması muhtemel katliama sessiz kalmamasını talep ettiği ifade edilerek “6 Ekim 2014 tarihine kadar Türkiye’de gerçekleşen demokratik protestolarda herhangi bir ölüm yaşanmamıştır. Türkiye halkları olası bir katliama karşı sesini yükseltirken 7 Ekim günü, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan Gaziantep’te yaptığı konuşmada “Kobani düştü, düşüyor” demiştir. Yine aynı gün, Muş Varto’da Hakan Buksur adlı 25 yaşındaki gencin güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu başından vurularak öldürülmesi sonrasında 7 Ekim itibariyle gerçekleşen protestolarda güvenlik güçleri halka karşı orantısız güç kullanmıştır. Gelişen olaylarda, 47’si partimizin çalışanı ve seçmeni olmak üzere toplam 54 yurttaşımız yaşamını yitirmiştir. Bu olaylar esnasında yaşamını yitiren yurttaşlarımızla ilgili açılan soruşturmalarda bir arpa boyu yol alınmamıştır” denildi.

Siyasi iktidarın yaşanan ölümleri açığa çıkarmak yerine ellerinde yargı kararı olmaksızın HDP’yi kriminalize etme yönünde çabalara girdiği söylenen önergede şöyle denildi: “Hakikati ters yüz etmeyi amaçlayan söylemler iktidar temsilcilerinin dilinden düşmemiştir. Oysaki olayların başlaması ve seyrine baktığımızda partimiz, ölümlerin durması ve olayların son bulması için büyük mücadele vermiş ve daha fazla can kaybı yaşanmadan olayların bitirilmesinde aktif rol almıştır. HDP olarak 6-8 Ekim’de yaşanan ölümlerin ortaya çıkarılması için sayısız defa çağrı yapmamıza, dört kez konuyu Meclis gündemine taşımamıza rağmen çabalarımızın tümü, iktidar partisi milletvekillerinin oyları ile reddedilmiştir.”

En son, tutuklu olduğu davada tahliye kararı verilen Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında bu olaylar bahane edilerek, daha önce bu olaylarla ilgili yargılama yapılmış olmasına rağmen tekrar tutuklanma kararı verildiğine dikkat çekilen önergede “Şüphe yoktur ki, 6-8 Ekim tarihlerinde yaşanan olayların toplumsal açıdan yarattığı derin yaraları sarmanın yolu, bu olaylarla ilgili hakikatlerin açığa çıkarılmasından geçmektedir. HDP olarak 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan olayların bütün boyutları ile açığa çıkarılması, yaşanan süreçlerin incelenmesi ve hakikatlerin tüm kamuoyu ile paylaşılması için bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da öğrenci velilerinden "hasarlı okul yıkılsın" talebi

SONRAKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...