07 Ekim 2019 14:05

Dünya genelinde iklim eylemleri: Hükümetler çözüm için harekete geçmeye çağırıldı

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı grup, dünya genelinde düzenlediği eylemlerle iklim değişikliğine karşı hükümetlerin daha fazla mücadele etmesini istedi.

Melbourne/Avustralya | Fotoğraf: Recep Şakar/AA

Paylaş

İklim değişikliğine dikkat çekme ve hükümetleri harekete geçmeye çağıran eylemler sürüyor. Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı grup dünya genelinde eylemler düzenledi.

İNGİLTERE

İngiltere'de hükümetin iklim değişikliğiyle daha fazla mücadele etmesini isteyen grup, başkent Londra'nın bazı bölgelerinde işgal eylemleri düzenledi. Bakanlıklar ve parlamentonunun bulunduğu Westminster bölgesinde bazı yolları trafiğe kapatan eylemciler, ayrıca bazı köprüleri işgal etti. Polis bazı eylemcileri gözaltına aldı.

AVUSTRALYA

Avustralya'nın Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane ve Perth kentlerinde toplanan binlerce çevre aktivisti, eylem yaptı. Avustralya’da hükümete iklim değişikliğine çözüm bulmak için bir an önce harekete geçme çağrısı yapılan eylemlerde 49 kişi gözaltına alındı.

İklim değişikliği, türlerin yok olması, biyolojik çeşitlilik kaybı, sosyal ve ekonomik çöküşe karşı sivil itaatsizlik söylemleriyle düzenlenen gösterilerde, polisin uyarılarını dikkate almayan Sydney’de 30, Melbourne’da 10, Brisbane’de 6, diğer kentlerde de 3 olmak üzere 49 kişi gözaltına alındı.

Kent merkezine doğru yürüyüşe geçen yaklaşık bin 500 gösterici, Russell ve Bourke caddelerinin kesiştiği kavşağı araç trafiğine kapattı. Göstericiler, oturma eylemi yaparak, Avustralya hükümetini, iklim değişikliğine çözüm bulmak için bir an önce harekete geçmeye çağırdı. Oturma eylemi sonrasında yeniden yürüyüşe geçen göstericiler, polisin aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında Flinders ve Swanston caddelerinin kesiştiği kavşağa geldi. Oturma eylemine devam eden göstericilerden 10’u gözaltına alındı.

ALMANYA

Grup üyeleri, başkent Berlin'de küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla protestolar düzenledi. Şehrin merkezinde yer alan Zafer Anıtı çevresindeki yolları trafiğe kapatan grup üyeleri, şehrin farklı noktalarında tiyatral etkinliklerde düzenledi.

İSPANYA

İspanya'nın başkenti Madrid'de, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla Ekolojik Geçiş Bakanlığı önünde eylem yapıldı

ABD

ABD’nin New York'un kentinde düzenlenen protesto gösterisinde yaklaşık 85 kişi gözaltına alındı. New York'un finans merkezi Wall Street bölgesinde yapılan gösterilerde katılımcılar iklim değişikliği karşıtı döviz ve pankartlar taşıdı.  Eylemde üzerinde “Geleceğimiz” yazılı siyah örtüyle kaplı bir tabut dikkati çekti.

Daha sonra kalabalık, polis kordonu altında Wall Street bölgesinden Washington Square Park’a doğru yürüdü.

(Londra, Melbourne, Berlin, Madrid, New York/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MAKÜ'deki 'cinsel taciz' dosyası YÖK'ün gündeminde

SONRAKİ HABER

Büyükada davası başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...