07 Ekim 2019 11:32

Ekvador'daki grev ve protestolarda 50 polis rehin alındı

Ekonomik krizdeki Ekvador'da IMF politikalarının hayata geçirilmesine karşı başlayan protestolarda ülke genelinde kara yolları ulaşıma kapatıldı, 50 polis rehin alındı.

Fotoğraf: Jonatan Rosas/AA

Paylaş

Ekonomik kriz yaşanan Ekvador'da hükümetin IMF politikalarını hayata geçirmesi ve ulaştırmada sağladığı akaryakıt desteğini kaldırması üzerine başlayan protestolar devam ediyor.

BBC'nin haberine göre, gösterilere öncülük eden yerliler, ülke genelinde birçok şehir içi ve şehirler arası yolu ulaşıma kapattı. Bazı kara yollarının kapatılmasının, petrol sevkiyatını da etkileyerek bazı bölgelerde yakıt sıkıntısına yol açtığı aktarıldı.

Diğer yandan, ülkenin çeşitli yerlerinde yaklaşık 50 polis memurunun rehin alındığı kaydedildi.

Pek çok merkezde eylem yapanlara göz yaşartıcı gaz sıkarkan polis, atılan taşlarla yanıt alıyor.

"GREVİ RADİKALLEŞTİRELİM"

Ekvador Yerli Halklar Konfederasyonundan (Conaie) yapılan açıklamada, yerli halkların yaşadığı bölgelerde, yerlilere ait topraklara yaklaşan polis ve askerlerin alıkonulacağı ve "yerli adaletle" karşı karşıya kalacağı, "istisnai durum" ilan edildiği bildirildi.

Ülkenin kuzeyindeki yerli Kayambi halkının lideri Luis Iguamba, hükümet üzerindeki baskıyı sürdüreceklerini söyledi. Iguamba, "Herkes için savaşıyoruz ve hepimizin sahip olduğu haklar için mücadele ediyoruz. Bu yüzden, herkes uyanık olmalı ve mücadeleye devam etmeli. Grevi radikalleştirelim" dedi.

HÜKÜMET GIDA FİYATLARINI ARTIRDIĞI GEREKÇESİYLE 20 KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

Ekvador halkı, akaryakıt sübvansiyonlarının kaldırılmasının tüketim mallarının fiyatlarını artırdığını söylerken hükümet, gıda fiyatlarını artırdığı gerekçesiyle yaklaşık 20 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Yetkililer, söz konusu kişilerin, fiyat kontrolüne tabi tutulan mısır, soğan, havuç ve patates gibi ürünler için fazla ücret aldıklarını öne sürdü. İçişleri Bakanı Maria Romo, yaptığı açıklamada, "Fiyatların yükseltilmesi için hiçbir gerekçe yok" dedi.

OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, hükümetinin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı anlaşma gereği ulaştırma alanında sağlanan akaryakıt desteklerini kaldırmasına tepki olarak başlatılan ulusal grev, hükümet karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Başkent Quito'nun tarihi merkezinde protestoları takip eden gazeteciler, polis tarafından darbedilmiş, kuzeydeki Guayaquil kentinde yağma olayları görülmüştü.

Devlet Başkanı Moreno, ülkede geçen hafta yapılan ulaştırma grevi ve buna bağlı olarak çıkan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı Maria Paula Romo ve Savunma Bakanı Oswaldo Jarrin ile düzenlediği güvenlik zirvesinin ardından tüm ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini duyurmuştu.

Moreno'nun ilan ettiği 60 günlük olağanüstü hal, hükümete ulaşım ve gösteri haklarını kısıtlama, orduyu yollara ve şehir meydanlarına çıkarma imkanları sağlıyor.

Akaryakıt desteğine ilişkin Moreno, daha sonra "Herkes iyi duysun, başıboşluk bitti" ifadesini kullanmış ve desteği kesme kararından geri adım atmayacağını vurgulamıştı.

350 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Quito'da geçen hafta şiddetli protestolara sahne olan Carondelet Sarayı'nda, Savunma Bakanı Oswaldo Jarrin’in de hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Maria Pula Romo, OHAL çerçevesinde askerin sokağa inmesiyle nispeten yatışan olaylarda, ülke genelinde 350 kişinin gözaltına alındığını kaydetmişti. Bu kişilerden 159'unun, Guayaquil kentinde yakalandığı belirtilmişti.

Ülke basınındaki haberlere göre, Quito Belediye Başkanı Jorge Yundo, eylemler nedeniyle en az 110 milyon dolarlık zarar oluştuğunu bildirmişti.

POLİS 20'DEN FAZLA GAZETECİYİ HEDEF ALMIŞTI

Öte yandan güvenlik güçlerinin, gazetecileri hedef alması dikkati çekmişti. Bölge basınındaki haberlerde, protestoları takip eden 20'den fazla gazetecinin saldırıya uğradığı kaydedilmişti.

Ekvador polisinin uyguladığı orantısız şiddet de tepki görmüştü.

Amerikalılar Arası İnsan Hakları Komisyonu (IACHR) ve STK’lerin yanı sıra Ekvador’un resmi kamu denetçiliği kurumu Defensoria del Pueblo da aşırı şiddetten ötürü güvenlik güçlerini kınamıştı.

Ekvador polisinin yerdeki bir göstericinin üzerinden motorla geçmesi, başka bir polis ekibinin ise bir göstericiyi sürüklemesi, ülke gündeminde yoğun tartışmalara neden olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çapa'da bulunan İÜ Tıp Fakültesi öğrencileri: İlk talebimiz can güvenliği

SONRAKİ HABER

ÇGD 3 aylık medya raporunu yayımladı: Gazetecilere dava, haberlere erişim engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...