07 Ekim 2019 11:34

İHD: Şirin Ünal şüpheli olmalıdır çünkü Kadirova'nın ölümü Ünal'ın silahıyla oldu

İHD: Şirin Ünal, her hâlükârda şüpheli olarak gösterilmeli. Çünkü intihar ya da cinayet, Şirin Ünal’a ait silahla gerçekleştirilmiştir. Dosyaya erişimimiz engellidir, dosyaya erişimimiz sağlanmamalı.

Fotoğraflar, Nadira Kadirova'nın sosyal medya hesaplarından alınmıştır.

Paylaş

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde çalışan Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüne ilişkin, İHD merkezi Kadın Komisyonu açıklama yaptı ve Kadirova’nın ölümünün aydınlatılmasını istedi.

İHD’den yazılı olarak yapılan açıklamada açıklamada, gizlilik kararının kaldırılarak, dosyaya erişimin sağlanması talep edildi. Açıklamada “Öncellikle belirtmek gerekir ki, Nadira Kadirova soruşturması bütünüyle, Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı yürütülmektedir. Dosyaya konulan gizlilik kararı ile yargılamanın, bir tarafını oluşturan avukatların dosyaya ve dosyadaki belgelere erişimi engellenmiştir. Bu durum soruşturmanın bağımsız ve tarafsız olması gerektiği konusunda şüpheleri arttırmaktadır” denildi.

“AYKIRI BİR SORUŞTURMA”

“Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’nin 5. maddesi, kadına yönelik şiddet alanında devlet yükümlülüğünü açıklamaktadır” denilen açıklamada “Ankara Cumhuriyet Savcılığı, İstanbul Sözleşmesinin 5 maddesine aykırı bir soruşturma yürütmektedir. Delillerin tarafsız olarak toplanması gereği, ihlal edilmiştir” ifadelerini kullandı.
 
İHD Merkezi Kadın Komisyonu açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: 

  • Milletvekili Şirin Ünal, her hâlükârda, soruşturma dosyasında şüpheli olarak gösterilmeliydi. Çünkü intihar ya da cinayet eylemi, Şirin Ünal’a ait silahla gerçekleştirilmiştir. 
  • Şirin Ünal, eski bir NATO askeri ve şimdi de milletvekilidir. Son derece özenle gizlenmesi gereken silahını ve de çalışan bir yardımcının elde edilebilmesi oldukça şüpheli bir durumdur. 
  • Nadira’nın ailesi ve özellikle milletvekili tarafından tacize uğradığını söyleyen arkadaşının ifadeleri, özgür bir şekilde alınmamıştır. Edinilen bilgilere göre, Nadira’nın cenazesi uçağa bindirilene kadar polis yetkilileri ailenin yanından ayrılmamış, telefonla konuşmalarına da izin verilmemiştir. 
  • Nadira Kadirova’nın cenazesi üzerinde, otopsi işlemi Adli Tıp tarafından gerçekleştirilmiş ve cenaze aceleyle yurtdışına gönderilmiştir.
  • Kadın hukukçular olarak dosyaya erişimimiz engellidir. Soruşturmanın bağımsız ve tarafsız yapıldığı yönünde büyük endişeler taşımaktayız. 
  • İnsan Hakları Derneği Merkezi Kadın Komisyonu olarak, Nadira Kadirova’nın intihar ya da cinayetinin sonuna kadar takipçisi olacağımızı açıklarken, dosyanın üzerindeki gizlilik kararının kaldırılarak, dosyaya erişimimizin sağlanmasını talep ediyoruz.” (MA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump’tan Suriye'den çekilme açıklaması: Çok para ödendi

SONRAKİ HABER

Lübnan'da ilk kez yeni tip koronavirüs vakası görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...