06 Ekim 2019 13:34

ABD Ankara Büyükelçiliği, Ergun Babahan'ın tweetinin beğenilmesine dair özür diledi

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, gazeteci Ergun Babahan'ın "Türkiye halkları Bahçeli'siz bir siyaset dönemine hazır olmalı" tweetinin beğenilmesine dair ikinci kez özür diledi.

Ekran görüntüsü, @USEmbassyTurkey Twitter hesabından alınmıştır.

Paylaş

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, gazeteci Ergun Babahan'ın "Türkiye halkları Bahçeli'siz bir siyaset dönemine hazır olmalı" paylaşımının resmi Twitter hesabından beğenilmesiyle ilgili ikinci kez özür dileyerek "Söz konusu hatadan üzüntü duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz" açıklaması yaptı.

Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Dün Twitter hesabımızda gerçekleşen hatadan dolayı özür dileriz. Ergun Babahan ile bir ilişiğimiz olmadığı gibi, attığı tweet’in içeriğini de onaylamıyoruz ve kabul etmiyoruz. Söz konusu hatadan üzüntü duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz" denildi.

NE OLMUŞTU?

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin resmi Twitter hesabından, "FETÖ" soruşturması kapsamında kaçak durumunda olan ve yurt dışında yaşayan gazeteci Ergun Babahan'ın "Türkiye halkları Bahçeli'siz bir siyaset dönemine hazır olmalı" paylaşımı beğenilmişti.

Beğeninin fark edilmesi sonrası MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, yaptığı yazılı açıklamada "beğeni"nin, Türkiye'de ABD destekli yeni bir operasyonun başladığının delili olduğunu iddia etmişti. Büyükataman, "ABD'nin gayrimeşru çocuklarına 15 Temmuz'da olduğu gibi tarihi bir ders vermek, aziz Türk milletinin geleceğinin teminatı olan Türk Milliyetçilerinin boynunun borcudur" demişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise ABD Büyükelçiliğinden olayla ilgili soruşturma açmasını istemişti. Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli'nin sağlığına ilişkin insani açıdan kabul edilemez, diplomatik teamüllere tamamen aykırı 'beğeni'sini şiddetle kınıyoruz" demişti.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Twitter üzerinden özür açıklaması yapmıştı. Açıklamada "Bugün büyükelçiliğimizin Twitter hesabından ilgisiz bir mesaj yanlışlıkla beğenilmiştir. Söz konusu hatadan ve yaratmış olabileceği kafa karışıklığından dolayı özür diliyoruz" denilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Büyükelçiliğini kastederek "Açıklama yaptılar ama bu açıklama net değil" diye konuşmuştu. ABD Maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını açıklayan Çavuşoğlu, "Maslahatgüzarla görüşme yapıldı. Hem gerekli tepki gösterildi hem de daha net açıklama talep edildi" demişti.

ERGUN BABAHAN KİMDİR?

Ergun Babahan, geçmişte Sabah gazetesinde yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği, Yeni Binyıl gazetesinde genel yayın yönetmenliği, Akşam gazetesinde Ankara Temsilciliği yaptı.

2009'da Star gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlayan Babahan, 2011 genel seçimleri öncesi Devlet Bahçeli aleyhine yazdığı bir yazı üzerine Star gazetesi binası önünde protesto edildi.

2012'de Twitter'da Gülen cemaatine yönelik yorumları nedeniyle tepki gören Babahan'ın görevine 2012'de son verildi.

Babahan, Türkiye'de matbu basın olarak en son Millet gazetesinde düzenli köşe yazarlığı yapmıştı.

"FETÖ" soruşturması kapsamında kaçak durumunda olan Babahan, yurt dışında yaşıyor. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Prof. Dr. Yüksel Taşkın: Demokrasi ittifakını öne çıkarmalıyız

SONRAKİ HABER

Cudi'nin dağ keçileri avcıların hedefinde: Önlem alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa