02 Ekim 2019 15:39

1993 yılında öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar'ın davası ertelendi

1993 yılında öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın davası görüldü. Sanığın tutuklanmasını reddeden mahkeme duruşmayı 10 Şubat’a erteledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Anayasa Mahkemesinin kararıyla dosyası yeniden açılan 1993 yılında öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın Diyarbakır’da duruşması görüldü. Sanığının tutuklanmasını reddeden mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 10 Şubat’a erteledi.

Batman’da yaşanan faili meçhul ölümleri araştırmak için 1993 yılında gittiği kentte öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın davası yeniden görüldü. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, HDP Diyarbakır il yöneticileri, HDP Milletvekilileri Saliha Aydeniz, Dersim Dağ, Pero Dündar, Ebru Günay Diyarbakır, İzmir, Batman ve Urfa Barosu, İHD Diyarbakır şubesi ve çok sayıda avukat ile kitle toplum örgütü katıldı.

SANIK SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Sanık duruşmaya Cihan Yıldız SEGBİS'le katıldı. Yıldız,  “Dosyada adım geçmediği halde bana ceza verdiler. Polis memurunun ifadeleri var dosyanın içerisinde, sahte belge yerleştirilerek ki onda bile ismim yoktu. Sahte evraktan polis memurları şuan içeride. Öcalan 15 bin kişiyi öldürdük diyor, ne malum bu 15 bin kişi içinde Sincar’ın olmadığı. Bunu PKK’den başkası yapmamıştır. Hem PKK’den hem Hizbullah’tan kaçtığım için bana böyle bir kumpas kurulmuş olabilir. Bütün suçlamaları kabul etmiyor beraatimi istiyorum” dedi.

Yıldız’ın avukatı Serkan Ramanlı, “Müvekkilime verilen müebbet kararı kesinlikle hukuka aykırıdır” dedi.

"SANIK TUTUKLANMALI"

Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, “26 yıl geçti. Çalmadık kapı kalmadı. Bu cinayetin aydınlatılmaması, sürecin bu kadar uzatılması Türkiye Cumhuriyetinin ayıbıdır. Mehmet Sincar vekildi. Sonuna kadar hakkımızı arayacağız” dedi. Felat Sincar ise, “Faillerinin bulunmasını istiyoruz sadece tetikçi değil onun arkasındaki kirli ellerin de bulunmasını istiyoruz” dedi.

Av. Şaneşin Aydın “Sanığın tutuklanmasını talep ediyoruz” dedi.

Sanığın tutuklanmasını reddeden mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 10 Şubat 2020 tarihine erteledi. Mahkeme heyeti duruşmaya katılan baroların ve İHD’nin davaya katılma talebini de reddetti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dersim’de konuştuğumuz veliler: Zar zor geçiniyoruz, ücretsiz servis versinler

SONRAKİ HABER

Cezaevindeki Gazeteci Hüseyin Aykol’a götürülen şapka cezaevine alınmadı!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...