02 Ekim 2019 23:43

Ford işçileri, ABD’de grevde olan GM işçilerine Evrensel aracılığıyla seslendi

Türkiye’de sözleşme sürecinde olan Ford Otosan işçileri, ABD'de grevde olan General Motors işçilerine dayanışma mesajı gönderdi: Dünyanın bir ülkesinde alınan hak diğer ülke işçileri için umuttur.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Bir Ford Otosan işçisi
Kocaeli

Öncelikle Amerika’da greve giden General Motors işçilerini selamlıyoruz. MESS grup sözleşmesi içinde olan biz metal işçilerine gönderdikleri destek mesajı içinde teşekkür ediyoruz. Haklı oldukları adil bir ücret, iş güvenliği vb. haklarının tamamını alacaklarına inanıyoruz. 

Dünyanın neresinde olursa olsun dil, din, renk fark etmeksizin dünya işçilerinin sorunları her yerde aynı. Daha adil bir ücret, işçi sağlığı ve güvenliği, taşeronlaşmanın önüne geçilmesi gibi, işsizlik gibi çokça sorunlarla karşılaşmaktadır. Biz işçiler için toplusözleşme süreci önem arz etmektedir. Bu nedenle bu süreçte ancak dayanışma, birlik ve beraberlikle iyi sonuçlar alınabilir. Amerikalı General Motors işçilerinin grev sürecinde birlik beraberlikle bu süreçte önemli kazanımlar elde edeceklerine inanıyoruz. Çünkü bizim ülkemizde grev hakkı var fakat sadece ismi var, uygulama hep yasaklanıp, öteleniyor ve Yüksek Hakem Kurulu ile işçilerin hakları gasbediliyor. 

Nerede olursak olalım işçiler, emekçiler güç birliği içinde olmalı. Dünyanın herhangi bir yerinde işçilerin almış oldukları hak kazanımları diğer ülkelerdeki işçiler adına umut kaynağı olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Biz metal işçileri olarak toplusözleşme sürecinde bir ayı geride bıraktık. Halen gelişen bir şey yok. Metal işçileri olarak biliyoruz ki, işçiler sendikasını harekete geçirerek, sürekli bilgi akışını güncellemeli, rahatsız edici olmalıdır. Ancak emek verilerek kazanımlar elde edilebilmektedir. 

Amerika’da grevde olan işçi dostlarımız;

Biz bu birlik beraberlik sürecini 2015 yılındaki metal fırtına direnişinde sağladık. O zaman güç birliği yaparak önemli kazanımlar elde ettik. Grev zorlu süreçtir, zor geçer ama birlik, beraberlik, sınıf dayanışması sağlandığında yağmur çamur demeden alanlarda mücadele gücü yüksek bilinçli bir işçi sınıfı her zaman kazanacaktır. Ailelerimiz diğer sektördeki çalışanlar, medya, esnaflar hepsi bu haklı süreçte gereken desteği verdi ve sonuçları bedel de verilse güzel kazanımlar elde edildi. 
Sizlere inancımız tam. Bu birlik beraberlikle hak ettiğiniz insanca yaşam kalitesinde kazanımlar elde edeceksiniz. Bizler de kendi toplusözleşme sürecimizde aynı kararlığı gösterip, başarılı bir sözleşmenin yolunu arayacağız. Aynı zamanda sizin haklı grev sürecinizi de takip edeceğiz ve umarım güzel haberlerinizle seviniriz. Ford Otosan çalışanları olarak grevde olan bütün işçi dostlarımıza selamlarımızı iletiyoruz. 


"UMARIZ Kİ HAK ETTİKLERİNİZİ KAZANACAKSINIZ"

ABD’de Birleşik Otomobil İşçileri Sendikasının (UAW) örgütlü olduğu otomotiv tekeli General Motors (GM) fabrikalarındaki greve 9 eyaletteki 31 büyük fabrika ve 21 işletmede çalışan 49 bin işçi katılıyor. İşçiler ücret zammı, tam kapsamlı sağlık sigortası ve geçici işçiliğe son verilmesini istiyor. GM Philadelphia Parça Dağıtım Merkezi önünde bekleyen işçiler de gazetemiz aracılığıyla MESS sözleşmesini sürdüren Türkiyeli işçilere mesaj göndermişti. Sendikanın grev dövizlerinin altına “Good luck Turkish steelworkers!/İyi şanslar Türk metal işçileri” yazan ABD’li metal işçilerinin sözcüsü, 30 Eylül tarihinde yayımlanan haberimizle şu mesajı iletmişti: “Adil ücretler için ayaktayız. İş güvenliği için ayaktayız. Uygun fiyatlı kaliteli sağlık hizmetleri için ayaktayız. Geçici işçiliğin hâlâ yürürlükte olmasına karşı ayaktayız. Ve Türkiye’deki metal işçilerinin de toplu pazarlık sürecine gireceğini duydum. Hepimizin sizlerle birlikte olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Umarız ki, toplu iş sözleşmesi süreci sizin için olumlu geçecek. Ve sizler tam olarak hak ettiklerinizi kazanacaksınız.”

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rusya: Türkiye, Fırat’ın doğusu için Suriye ile anlaşabilir

SONRAKİ HABER

İsveç Parlamentosundan kayyum mesajı: Demokrasiye yönelik ciddi bir suçtur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...