03 Ekim 2019 03:51
Son Güncellenme Tarihi: 03 Ekim 2019 10:10

Irak'ta hükümet karşıtı protestolar sürüyor: Ölü sayısı 12'ye yükseldi

Irak’ta hükümet karşıtı eylemler ikinci gününde de sürüyor. Zikar’da düzenlenen eylemde 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetti. Ülkede iki gündür devam eden gösterilerde ölü sayısı 12'ye çıktı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak'ta iki gündür devam eden hükümet karşıtı gösterilerde şimdiye dek 1'i polis olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirdi, 112 kişi yaralandı. Başkent Bağdat'ta ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu.

Irak'ta başta başkent Bağdat'ta olmak üzere hükümet karşıtı protestolar ikinci gününde sürdü. Dün olduğu gibi bugün de hükümet binasının bulunduğu Yeşil Bölge’ye girmek isteyen protestoculara polis saldırdı. Irak'ın güneyindeki Zikar’da düzenlenen hükümet karşıtı eylemlerde 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan eylemcilerin haberleşme sağladığı sosyal medya sitelerine erişim engellendi, bazı kentlerde ise tümüyle internete erişim sağlanamıyor. Türkiye ise Irak'a ilişkin seyahat uyarısında bulundu.

Bağdat'taki El-Halani ve El-Endülüs meydanları başta olmak üzere birçok alanda düzenlenen eylemlere, güvenlik güçlerinin saldırmaması için kadınlar da katıldı. Buna rağmen güvenlik güçleri eylemleri dağıtmak için gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Bağdat'ın güneyinde yer alan Zafaraniye bölgesinde, Tahrir, Tayaran, Hallani ve Endülüs meydanlarında ve kentin kuzeyindeki Eş-Şaab ile doğusundaki Belediyat bölgelerinde de eylemcilere polis saldırdı.

BAĞDAT'TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Bağdat'ta geniş kapsamlı sokağa çıkma yasağının ilan edildiği duyuruldu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, yaptığı yazılı açıklamada, "Güvenlik güçlerine, kamu ve özel mülklere saldırılar düzenleyen provokatörlerden göstericileri, kamu düzeni ve iç güvenliği korumak için geniş kapsamlı sokağa çıkma yasağı talimatı verildi" ifadeleri kullanıldı.

Abdulmehdi, "Güvenlik güçleri, acil insani durumlara, havalimanı yolcularına ve Erbain etkinliklerine katılacak olanlara müsamaha gösterecek" dedi.

Bağdat Polis Müdürlüğünde görevli Ahmed Halef de AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkentin genelinde bu sabah saat 05.00'ten itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağını uygulamaya başladıklarını kaydetti. Halef, ayrıca orduya ait zırhlı araçların Yeşil Bölge girişinde konuşlandırıldığını söyledi.

ZİKAR'DA 1'İ POLİS 5 KİŞİ ÖLDÜ

Zikar'daki sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 4 kişi yaşamını yitirdi. Zikar'daki gösterilerde ayrıca bir polisin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin ise yaralandığı belirtildi. Bazı yaralıların durumunun ağır olduğu ifade ediliyor.

Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin Zikar Vilayet Meclisi içinde ve önünde toplanan eylemcileri dağıtmak için gerçek mermi kullandığını aktardı. Emniyet makamlarının da kentte saat 20.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanması kararı aldığı kaydedildi.

EYLEMLER KERKÜK'E DE SIÇRADI

Bağdat'ın yanı sıra başta Basra olmak üzere ülkenin güney kentlerinde dün başlayan yolsuzluk ve işsizlik protestoları Kerkük'e de sıçradı.

Kerkük kent merkezindeki valilik binası önünde toplanan onlarca kişi, yolsuzlukları durduramadığı ve işsizliğe çözüm getiremediği gerekçesiyle Bağdat hükümetini protesto etti.

Eylem nedeniyle valilik binası çevresinde üst düzey güvenlik önlemleri alınırken, bölgeye giden tüm yollar trafiğe kapatıldı.

Eylemciler, yıllardır devam eden yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu gibi sorunlara çözüm getirilmesini istediklerini söyledi.

Abid Ali isimli eylemci, “Yolsuzluk ve hırsızlığa bulaşmamış bir hükümet istiyoruz” dedi.

Son 16 yıldır iktidara gelen tüm hükümetlerin halkın değil sadece kendi çıkarlarını öncelediğini dile getiren Ali, artık bu halka ve alanları dolduran kalabalığın sesine kulak vermeleri gerektiğini söyledi.

Nasır Sadi isimli bir diğer eylemci de gençler arasındaki işsizliğe dikkati çekerek, iş bulamayan eğitimli yüz binlerce gence iş imkanı sağlanmasını istediklerini ifade etti.

SOSYAL MEDYAYA ERİŞİM DURDURULDU

Öte yandan eylemler yaygınlaşarak devam ederken sosyal medyaya erişim engeli geldi. Hükümet, Twitter, Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi sosyal medya mecralarına erişimi engelledi.

SADR HÜKÜMET KARŞITI PROTESTOLARA DESTEK VERDİ

Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkede devam eden hükümet karşıtı eylemleri genel grev ve oturma eylemleriyle destekleyebileceklerini belirtti.

Sadr, Twitter'dan yaptığı açıklamada, gösterilerin barışçıl şekilde sürmesinden yana olduklarını dile getirerek, “Gösterileri, tüm halkın katılacağı şekilde genel grev ve oturma eylemleriyle destekleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Sadr, şu ifadelere yer verdi:

“Halkın düzenlediği gösterilerin, hareketimizin adını taşıyan gösterilere dönüşmesini kamu çıkarı için uygun olmayacağını düşünüyoruz. Aksi halde reform devrimcilerine (Sadr hareketi mensuplarına) gösterilere katılma emri verirdik.”

Sadr ayrıca, eylemcilere karşı şiddet kullanılmasını kabul etmediklerini kaydetti.

DÜN 3 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Bağdat'ta güvenlik güçlerinin, dün hükümeti protesto eden göstericilere müdahalesi sonucu 3 kişi ölmüş, 100'den fazla kişi yaralanmıştı.

Benzer protestolar ülkenin güneyindeki Basra, Meysan, Zikar, Divaniye, Necef ve Kerbela'da da düzenlenmişti.

Irak hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Bağdat ve birçok vilayette gerçekleşen gösteriler hakkında acil inceleme başlatıldığı bildirilmişti.

Başbakan Abdulmehdi, sükunet çağrısında bulunarak, Irak devleti ve halkına karşı fırsat kollayanlara imkan verilmemesini istemişti.

Cumhurbaşkanı Berhem Salih de Twitter'dan yaptığı açıklamada, barışçıl gösterinin anayasal garanti altında olduğunu, Iraklı gençlerin iyileştirme ve istihdam beklentisi içinde olduklarını belirterek “Bu meşru istekleri yerine getirmek bizim görevimizdir” ifadelerini kullanmıştı.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÖRGÜTLENDİLER

Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye karşı alevlenen gösteriler sonrası Irak'ta da sosyal medya üzerinden "1 Ekim'de buluşuyoruz", "1 Ekim'de sen de çık, susma", "1 Ekim Büyük İntifada" ve "Mısırlı senden daha cesur değil" gibi ifadeler içeren bazı paylaşımlar yapılmış ve halka sokağa çıkarak hükümeti protesto etme çağrıları yapılmıştı.

Sosyal medya üzerinden yapılan gösteri çağrılarını şu ana kadar hiçbir siyasi parti veya grup üstlenmedi.

Irak'ta en büyük halk tabanına sahip Şii lider Mukteda es-Sadr'ın temsilcileri de söz konusu gösterilere katılmayacaklarını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Borçlu patates üreticisi, maliyetin altında fiyat veren tüccara mecbur bırakıldı

SONRAKİ HABER

Cargill Biyoetanol Tesisi'ne “ÇED gereksizdir" kararı iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa