01 Ekim 2019 08:24
Son Güncellenme Tarihi: 02 Ekim 2019 15:28

Anayasa Mahkemesi, OHAL'de eylem yasağına hak ihlali dedi

AYM, OHAL dönemindeki eylem yasağı nedeniyle Eğitim Sen üyesi Selma Elma'ya verilen cezanın hak ihlali olduğuna karar verdi.

Fotoğraf: Cem Öksüz/AA

Paylaş

Anayasa Mahkemesi (AYM), Antalya Valiliğinin OHAL dönemindeki eylem yasağı nedeniyle Eğitim Sen üyesi Selma Elma'ya verilen cezanın hak ihlali olduğuna karar verdi.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Eğitim Sen Antalya Şube Yöneticisi H.T. için il milli eğitim müdürlüğü önündeki 19 Ocak 2017 tarihinde eylem yapıldı. Ancak Antalya Valiliğinin 4 Kasım 2016 tarihinde OHAL kapsamında verdiği eylem yasağı gerekçesiyle, basın açıklamasına katılan Eğitim Sen üyesi Selma Elma'ya Kabahatler Kanunu'ndan idari para cezası verildi.

Cezaya itiraz ederek konuyu Anayasa Mahkemesi'ne kadar taşıyan Selma Elma, 22 Mayıs 2017 tarihinde toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmetti. (Ankara/EVRENSEL)


Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada kararın emsal niteliğinde olduğunu belirterek kaynağını Anayasa'dan ve evrensel hukuktan alan temel hak ve özgürlüklerin yurttaşların elinden alınamayacağını ifade etti.

“DÜŞÜNCE VE İNANÇLARA SAYGI DEMOKRATİK TOPLUMLARIN VAZGEÇİLMEZİDİR”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı çoğulcu demokrasilerin gelişmesinde elzemdir. Başkalarının düşünce ve inançlarına saygı duymak demokratik toplumların vazgeçilmezidir” dedi. Anayasa’nın 34’üncü Maddesi’nde düzenlenen “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı"na dikkat çeken Küçük, herkesin önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğunun altını çizdi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tayvan'da 21 yıllık köprü çöktü: 10 kişi yaralı, 6 kişi kayıp

SONRAKİ HABER

Gezi davasında sona gelindi, 6'ncı duruşma yarın görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...